Fakulta zdravotnických studií vydala knihu o pomoci studentů v době pandemie

V první linii: nelékaři v době koronavirové je všeříkající název knihy, kterou vydala Fakulta zdravotnických studií (FZS) Západočeské univerzity v Plzni jako poklonu a poděkování svým studentům za jejich nasazení obzvláště během první vlny pandemie covidu-19. Autorkou publikace je proděkanka FZS Alena Lochmannová.

„Nebála jsem se určitě o sebe, brala jsem to jako povinnost, protože chci pracovat ve zdravotnictví. Bála jsem se spíš o rodinu, abych nějakým způsobem nenakazila je,“ prozradila během jednoho z rozhovorů Simona Lejsková, studentka studijního oboru Zdravotnický záchranář. „Tohle jsou fakt zkušenosti k nezaplacení. Ta situace je nešťastná, ale těch zkušeností z ní je tolik. Dostanu se k mnoha úkonům, k postupům a diagnózám,“ zmínila také.

Právě prostřednictvím postřehů, zážitků a zkušeností i krátkých zamyšlení rekapituluje publikace V první linii: nelékaři v době koronavirové období covidové pandemie, tak jak ho vnímali studentky a studenti nelékařských zdravotnických oborů, kteří doplňovali chybějící stavy zdravotníků na lůžkových odděleních, v odběrových stanech, ve zdravotnické záchranné službě i v laboratořích, šili roušky nebo pomáhali seniorům. „Nechtěla jsem, aby byla zapomenuta pomoc našich studentů, které si nesmírně vážím nejen já, ale i moji kolegové,“ uvádí hlavní důvod vzniku publikace její autorka, proděkanka Alena Lochmannová.

Ze čtyř desítek uskutečněných rozhovorů vybrala do knihy dvaadvacet příběhů studentů. Cílem podle ní přitom nebylo podat vyčerpávající přehled, ale zprostředkovat jejich mnohdy podobné zážitky, zkušenosti a vzpomínky. „Mluvila jsem jen se zrnkem z těch, kteří se rozhodli vystoupit ze své komfortní zóny. Přesto věřím, že se v jejich příbězích nalezne řada dalších,“ uvádí Alena Lochmannová.

Kniha V první linii: nelékaři v době koronavirové je pro veřejnost k dispozici na vyžádání na Fakultě zdravotnických studií v Husově 11. Kromě toho je také volně ke stažení v digitální knihovně ZČU.

Zdroj: ZČU Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *