Erbovní zvíře plzeňské zoo se dočká lepšího bydlení. Plameňáci se budou stěhovat

Voliéra pro plameňáky, kteří jsou ve znaku Zoologické a botanické zahrady města Plzně, a ptáci Baleár se v plzeňské zoo dočkají nové expozice. Ta současná nezasíťovaná již delší dobu nevyhovuje nárokům na zodpovědný chov plameňáků. Ptáky již nelze dle zákona kupírovat a v nejbližší době nebude možné ani zastřihávání letek (platí již v řadě zemí EU). Navíc je expozice jednou z posledních, kde nelze plameňáky chovat v případě vyhlášení opatření proti ptačí chřipce a  je nutné je stěhovat do provizorních prostor.

„Plánovaná expozice bude navozovat atmosféru jednoho z největších evropských močálů Albufera na ostrově Mallorca, kde hnízdí velká kolonie plameňáků. Průchozí vyhlídka ve stylu pozorovatelen běžných v místní rezervaci umožní nerušené pozorování naší kolonie. Pro vytvoření dokonalého zážitku bude voliéra i její okolí osázeno rostlinami domácími na Baleárách, včetně několika vzácných endemitů. Spoluobyvateli voliéry budou vzácné druhy mokřadních druhů ptáků Středozemí, včetně čírek úzkozobých, které zoo plánuje reintrodukovat zpět na Baleáry v rámci záchranného projektu německých a španělských ornitologů. Z chovatelských i veterinárních důvodů bude přebudován i rybník, aby bylo možné plameňáky krmit v bazénu a zároveň si mohli stavět hnízda ve vlhkém bahně. Pozorovatelna umožní zabudování informačních a naučných prvků věnovaných fauně a floře souostroví, včetně její ochrany,“ uvedl Tomáš Peš, vedoucí botanického oddělení plzeňské zoo.

Plzeňská zoologická zahrada se navíc již bude věnovat pouze chovu jediného druhu plameňáka, a to růžového. Ukončí chov plameňáků chilských, jenž započal v 60. letech 20. století.

A jak se dostal plameňák do loga plzeňské zoo? V roce 1998 byl v zoo uměle odchován jediný plameňák jménem Kvakoš, z náhodně nalezeného vejce (leželo mimo hnízdo v trávě), což byl cenný chovatelský úspěch a o důvod navíc, proč umístit plameňáka do loga zoo. K tomu došlo na přelomu 20. a 21. století. Od té doby je plameňák s plzeňskou zoo pevně spojen.

Zdroj: www.plzen.eu, foto Zoo Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *