Dům na rohu Klatovské a Hruškovy ulice v Plzni je přední památkou architektury v Evropě

Dům na rohu Klatovské třídy a Hruškovy ulice v Plzni v sobě ukrývá skutečný poklad, který je právem označován jako přední památka moderní architektury ve střední Evropě.

Jedná se o historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, který vznikl na základě konceptu Adolfa Loose a podle projektu Loosova žáka a někdejšího spolupracovníka Heinricha Kulky. Velmi rozsáhlý byt nemá klasická podlaží, ale jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení, tzv. Raumplan, navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze a představuje určité symbolické završení architektovy činnosti v Plzni i Čechách vůbec.

Objekt, který vznikl jako úřednický bytový dům Škodových závodů, získala v roce 1932 rodina Oskara Semlera a jeho část upravila na své reprezentační rodinné sídlo. Oskar Semler byl jedním z nejvýznamnějších místních podnikatelů. Rodina musela v roce 1939 emigrovat a dům byl zabrán nejprve říšskými a pak československými úřady. Byt Semlerových pak sloužil různým účelům a režimům, mimo jiné jako kanceláře, učebny a malé byty.

V roce 2012 získala dům do správy Západočeská galerie v Plzni a začala s rozsáhlou desetiletou rekonstrukcí, která se završila v září 2022 slavnostním otevřením objektu veřejnosti.
Dnes mohou návštěvníci využít dva prohlídkové okruhy, během kterých projdou prostorově nejzajímavější část historického bytu, která nabízí až 15 místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových. Součástí prohlídky je i schodiště pro personál, hostinský pokoj a kuchyně. Časově delší prohlídkový okruh je pak rozšířen o promítání filmu Trojrozměrný život Adolfa Loose.

Vstupenky na prohlídku Semlerovy rezidence můžete vyhrát i v naší soutěži. Stačí správně odpovědět na otázku Kdo je autorem slavné eseje nazvané Ornament a zločin?, odpověď poslat na e-mailovou adresu: obchod@ceskypohled.eu nejpozději do 8. června 2024 a mít štěstí. Pět vylosovaných soutěžících získá po dvou volných vstupenkách na prohlídku přední památky moderní architektury ve střední Evropě.

V přízemí budovy se nachází stylová kavárna Café Semler, kde si mohou návštěvníci odpočinout a vstřebat své dojmy z prohlídky. Navíc při předložení vstupenky do Semlerovy rezidence dostanou v den prohlídky v kavárně slevu 10 % na kávu a zákusky. Kavárna je ale otevřena nejen pro návštěvníky rezidence, ale i pro širokou veřejnost.

Zdroj: www.semler.cz

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *