Dobrá zpráva: V Plzni skončí zima tuto neděli 26. února

Tradiční rozpustilé Vyhánění zimy z plzeňské kotliny se letos uskuteční v neděli 26. února. Maškarní průvod vyjde ve 14 hod. od 7. ZŠ v sídlišti Vinice. Přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně (pro účastníky akce bude vstup zdarma) a Kilometrovku dojde až před radnici. Tady jeho vůdčí postava Jaromil VIII. oznámí, že zima už dostala z plzeňské kotliny vyhazov a její přátelé za ní budou muset napříště do hor. Po celou cestu bude Plzeňany loučící se zimou doprovázet oblíbený folklorní soubor Plzeňský mls.

První zastávkou na cestě od zimy k jaru bude cca ve 14,30 hod. na statku Lüftnerka. Přítomní zde budou svědky potrestání líného kohouta, který neplní svoji povinnost a pozdním kokrháním způsobuje, že ač odpoledne už je déle vidět, ráno stále vstáváme do tmy. Poté v tvrdém souboji poměří síly Zimomilci s Jaromilci. Dosud vždy přesvědčivě zvítězili ti druzí.

U Kalikovského mlýna pronese kolem 15,30 hod. Jaromil VIII. svoji hlavní řeč a vyhlásí a odmění nejvtipnější masky. Zejména však nechá zapálit a pro jistotu ještě utopit symbol zimy – Moranu.

Velké veselí vypukne po 16. hod. před radnicí, když bude zima spoutána, uvězněna  do rakve a odnesena do městské šatlavy. Odpoledne uzavře soutěž v pojídání masopustních koblih nazvaná Plzeňský koblížek a vyhlášení koblihového krále a prince pro rok 2017. A kdo by ještě neměl náhodou dost, může si udělat tečku za programem v nedaleké Rooseveltově ulici – v nové restauraci Pivotečka, jež je jedním ze sponzorů letošního rozpustilého vyhánění zimy z plzeňské kotliny. Organizátoři věří, že za to, jak nás letos v lednu zima potrávila, jí Plzeňané v neděli vystaví jasný účet.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *