Dnes jako před 100 lety. Spálené Poříčí se v neděli vrátí do roku 1918

Dnes jako před sto lety. Přesně v tomto duchu chtějí uspořádat oslavu 100 let od vzniku samostatné republiky v neděli 28. října ve Spáleném Poříčí.

“V kronice města se dá najít podrobný popis toho, jak naši předkové slavili vznik republiky, a tak jsme si řekli – co takhle nevymýšlet nic nového, prostě se jen tak vrátit o 100 let zpět a oslavit vznik republiky stejně, jako naši pradědečkové,” zvou pořadatelé.

Průvod spolků, prapory, hudba do kroku, hymna a slavnostní písně, lampionový průvod školních dítek, proslovy, vysazení Lípy svobody (mimochodem, víte, že ta před 100 lety vysazená je ta na náměstí naproti škole?), slavnostní mše…

Nahlédněte spolu se mnou do kroniky obce a podívejte se, jak to opravdu bylo: „Zpráva o prohlášení samostatnosti došla nás úředně telegraficky o ½ 10 hod. dne 29. října. Pan učitel Josef Suttnar napsal celý telegram na velkou školní tabuli a postavil před radnici. Město odělo se prapory českoslovanskými, lid nechal práce a na náměstí se shromažďoval. Radostné nadšení zmocnilo se všech. Večer pořádán lampionový průvod s hudbou za účasti všech spolků. S nadšením a za zpěvu národních písní procházel průvod všemi ulicemi a stanul posléze na náměstí, kdež starosta obce vyložil význam dne a nabádal ke klidu. Za zpěvu nár. hymny „Kde domov můj?“, písně „Hej, Slované“ a „Spi, Havlíčku“ i provolávání slávy Masarykovi a Wilsonovi se průvod rozešel.
V neděli 3. listopadu sloužena slavná mše na poděkování Bohu za zřízení českého státu. Všechny spolky i korporace dostavily se v hojném počtu.
V pondělí 4. listopadu konala se v kostele oslava školní.“

Takže nějak tak by to mělo vypadat i tuto neděli. Ve 14,00 vyjde od Sokolovny průvod s prapory, hudbou, spolky se dostaví ve slavnostních uniformách, zúčastní se škola a školka… zveme všechny občany!!!
Na náměstí poté položíme věnce k pomníku, zazní státní hymna, školní sbor zazpívá historické i současné písně, lidový soubor zatančí Českou besedu, zahraje Rožmitálská venkovanka, zacvičí Sokolové, během odpoledne budou také vyhlášeny výsledky ankety Osobnost století a samozřejmě, až bude šero, dojde i na lampionový průvod.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *