David Dimitri, který při slavnostním otevření Plzně přešel po laně náměstí, zahájí v pátek svým sólovým přestavením L´Homme Cirque sezónu nového cirkusu

Švýcarský provazochodec a akrobat David Dimitri, který při slavnostním zahájení Evropského hlavního města kultury v Plzni přešel po laně náměstí Republiky, odehraje od pátku 23. ledna ve vlastním šapitó vedle katedrály deset večerů svého sólového rodinného představení L´Homme Cirque. “Dimitri pochází ze slavné cirkusové a klaunské rodiny. Možná proto je jako jeden z mála považován stejně tak za zástupce klasického cirkusového umění, tak i za průkopníka nového cirkusu,” přibližuje akrobata umělecký šéf projektu Plzeň 2015 Petr Forman. V sólu L´Homme Cirque Dimitri spojuje akrobacii, živou hudbu, tanec, nechá se například vystřelit z děla nebo na úzkém drátu předvede své provazochodecké umění.

David Dimitri studoval v Budapešti a New Yorku a zkušenosti z obou rozlišných škol ve svých projektech umí dobře propojit. Tento mezinárodně uznávaný umělec vystupoval po celém světě – například na newyorské Broadwayi nebo se slavným uskupením jako jsou kanadští Cirque du Soleil. V proslulém švycarském National Cirkus Knie hrál po boku svého otce poprvé už v sedmi letech.

David Dimitri zahájí v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 Sezónu nového cirkusu. Hned od 27. ledna zde uvidí diváci další představení nového cirkusu – Matamore francouzských souborů Cirque Trottola a Petit Théâtre Baraque. Spojení členů Trottoly s neméně známou dvojicí Branlo & Niglo (Petit Théâtre Baraque) funguje znamenitě. “Vzniklo originální představení s vlastní poetikou, které zároveň neslevuje z té nejvyšší úrovně akrobatických dovedností,” láká Petr Forman. Diváci se mohou těšit na cirkus plný fantazie, skvělých kostýmů a burleskních klaunů a akrobatů, kteří létají vysoko do vzduchu a zvládnou u toho i žonglovat. Soubor Cirque Trottola vznikl ve středozápadní Francii a dnes patří tento cirkus ke světovým špičkám ve svém oboru. Nigloo a Branlo spolupracovali například s Igorem z Volière Dromesko, spoluzakládali Cirque Alligre, Zingaro a Théâtre Krill nebo účinkovali s Footsbarn Theatre a Théâtre du Radeau.

Celkově Sezóna nového cirkusu nabídne do listopadu sedm předních souborů z Francie, Itálie, Španělska a Švýcarska – kromě výše uvedených umělců dále PSiRC, MagdaClan, Bêtes de foire, Akoreacro, Cirque Aïtal a navíc premiéru našeho předního souboru Cirk La Putyka. Velcí i malí diváci se tak po celý rok mohou těšit na strhující představení, kde se prolíná vrcholná akrobacie, žonglování s napětím, úžasem, humorem, klaunstvím, poetikou a s atmosférou starých časů.

Trailer představení L´Homme Cirque: https://www.youtube.com/watch?v=TB0Oyl1gSNk.

Mirka Reifová

Foto plzen2015.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *