Dana Raunerová zahajuje letošní sezonu v plzeňském Pivovarském muzeu

Výstava „Ještě žiju!“ známé výtvarnice Dany Raunerové k jejímu životnímu jubileu nabídne v Pivovarském muzeu v Plzni průřez její bohatou tvorbou a připomene, s jakým optimismem a s jakou energií inspiruje desítky let své okolí.

Kresby tuší, akvarely, ale především akryly na plátně (sólové i řazené do sestav) připomenou kulaté životní jubileum výtvarnice Dany Raunerové (* 1955). Přes dvacet jejích děl bude k vidění v Pivovarském muzeu v Plzni od 29. ledna až do konce května letošního roku. „Dana Raunerová vše tvoří tak, aby z toho pro okolí sršela pozitivní energie. K jejímu životnímu jubileu jí přejeme, aby zdroj této síly nikdy nevyschl a aby dál mohla šířit radost ve svém okolí,“ říká Vendula Hnojská, historička Pivovarského muzea v Plzni.

I název výstavy „Ještě žiju!“ připomíná, že autorka bere svůj věk pouze jako číslo a s elánem a optimismem sobě vlastním tvoří dál. Přestože vystavené perokresby a akrylová plátna jsou její doménou, věnuje se také ilustrování učebnic a knížek dětské poezie či tvorbě dekorů pro porcelán. Je autorkou tří Knížek o zvířatech. Zkušenosti má i s tvorbou loutek a scénografií pro plzeňské Divadlo Alfa. Příležitostně také píše texty pro dospělé na hranici mezi prózou a poezií.

Dana Raunerová se narodila 5. dubna 1955 v Chebu, vystudovala obor český jazyk – výtvarná výchova na plzeňské Pedagogické fakultě. V Plzni žila až do roku 2004, dnes je
jejím domovem nedaleká Česká Bříza. S drobnými přestávkami učí na školách s výtvarným
zaměřením, a to především malbu a kresbu.

Během výstavy se s blahopřáním k jejím narozeninám přidají i její žáci z výtvarného kroužku Skřítek, který už třetím rokem při SSUPŠ Zámeček vede, a studenti této školy z oboru malba, grafika i kamenosochařství. Ti pod vedením jejím a několika kolegů pedagogů Zámečku vyzdobí Plzeňské historické podzemí v rámci výstavy Světýlka v hlubinách. Na toto zpestření prohlídek se mohou návštěvníci těšit od 25. února do konce roku.

Výstava „Ještě žiju!“ bude v plzeňském Pivovarském muzeu ke zhlédnutí každý den od 29. ledna do konce května. Součástí vstupného na prohlídkový okruh Pivovarského muzea je
pro starší 18 let kupón na ochutnávku ležáku Pilsner Urquell v jedné z vybraných plzeňských restaurací.                             (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *