Cyklus komentovaných prohlídek „Nejošklivější architektura Prahy” představí opomíjenou architekturu metropole

Co spojuje budovu bývalého Federálního shromáždění poblíž Václavského náměstí, hotel Pyramida na Břevnově, dispečink Dopravního podniku na Vinohradech nebo Žižkovský vysílač? Tyto stavby, které vznikly převážně v období tzv. normalizace, se opakovaně objevují v žebříčcích a hodnoceních veřejnosti jako ty „nejošklivější“ v Praze. Část odborné veřejnosti, architekti či umělci však objevují v těchto budovách na první pohled opomíjené kvality a s hodnoceními nesouhlasí. Platforma Scholastika, která se v roce 2016 stane vyšší odbornou školou, uskuteční během podzimu cyklus komentovaných prohlídek po vybraných budovách a nabídne tak veřejnosti odlišný pohled na „nejošklivější“ architekturu Prahy.

„Nalézt to zajímavé a obohacující i v na první pohled odlišné a možná i kontroverzní architektuře může být cestou k pochopení dalších podob umění i naší společnosti,“ vysvětluje ředitel vyšší odborné školy Scholastika a umělec Evžen Šimera. Na podzim proto škola nabídne veřejnosti bezplatné prohlídky vybraných objektů v Praze za odborného výkladu přizvaných osobností současného umění, architektury nebo designu.

První budovou, kde cesta za nejošklivější pražskou architekturou začne, je Nová scéna Národního divadla na Národní třídě. Objekt byl postaven v letech 1977 – 1983 podle projektu architekta Karla Pragera. Nová scéna je od svého dokončení jedna z nejdiskutovanějším pražských staveb, která si také vysloužila mnoho sarkastických přezdívek. Budova, suverénně nahlížející do Národní třídy se dělí na dvě části: ta, která přiléhá k baroknímu klášteru, je klidná, transparentní, s hladkým pláštěm z determálního skla. Druhá část se zvedá na masivních pilířích, mezi kterými se otevírá volný průchod na divadelní piazzetu a díky skleněným tvarovkám působí jako svébytná plastika. Ne každý však v její unikátnosti shledává kvalitu a architektonickou hodnotu.

Novou scénou veřejnost provede hudebník, výtvarník a obdivovatel práce architekta Karla Pragera Vladimír 518. Zavede zájemce do prostor budovy a jejího okolí a nabídne tak trochu odlišný pohled na kontroverzní stavbu. „Je důležité na kvalitu těchto budov veřejnost upozorňovat, aby nedošlo k podobné situaci jako s bývalým Hotelem Praha,“ říká umělec, který se k dílu architekta Pragera hlásil již v několika předchozích projektech. Kromě komentované prohlídky po prostorách Nové scény čeká návštěvníky také video prezentace připravená Vladimírem, ve které mapuje období od bruselského Expa 58 až po sametovou revoluci v roce 1989, a také komentář sochaře Pavla Karouse k uměleckým dílům umístěným v budově Nové scény a jejím okolí.

Prohlídka budovy s komentářem a videoprojekcí Vladimíra 518 se uskuteční 23. 9. 2015 od 17 hodin. Kapacita je omezená, je proto nutné místa si předem rezervovat (https://docs.google.com/forms/d/1vsxQ_ET9GDJCl8AhnpJFF2HrxJHxSbYd_NQu4-CKkw8/viewform). Vstupné na akci je zdarma.

Během podzimu pak budou pokračovat prohlídky dalších budov. Mezi osobnostmi, které veřejnost s architekturou budov, jejím inventářem nebo utajenými detaily seznámí pak budou například architekt a popularizátor architektury Adam Gebrian či zakladatel časopisu Era 21 a v současnosti kurátor Moravské galerie v Brně Rostislav Koryčánek.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *