Čínské filmy pro děti i dospělé doplní animační dílny

Hlavní kulturní nabídkou projektu Čína dnes 2015 jsou dvě divadelní představení čínské opery Legenda o Bílém drakovi, které se uskuteční 3. a 4. července 2015 na Nové scéně Divadla J. K. Tyla. Doprovodný program projektu Čína dnes 2015 zahrnuje kromě dalších akcí také projekci čínských animovaných filmů.

3. a 4. 7. 2015 od 10:00 do 17:00 hod. budou v Malém sále KD PEKLO promítány dva delší a devět krátkých čínských animovaných snímků, které reprezentují to nejlepší z posledních let. Jejich obsah i zpracování jsou vhodné i pro děti. Některá z děl mají velmi typické čínské rysy a doma získala řadu významných ocenění. Vstup na projekce je ZDARMA.

 

Kromě promítání snímků je pro děti a jejich rodiče připraven workshop s Animánií, který se uskuteční oba dny od 11:00 do 16:00 hod. ve foyer před Malým sálem v KD PEKLO. Půjde o průchozí animační dílny, ve kterých si každý bez rozdílu věku může zkusit natočit svůj krátký film inspirovaný čínskými snímky nebo třeba čínskými komiksovými animacemi, které budou v KD PEKLO také k vidění.


Promítány budou:

 

Dobrodružství v tajuplném světě 2 (72 min.)

režie: Wang Yunfei

Film je příběhem o zlobivé dívce Yuguo, která se v tajuplném světě shledá s kamarádem Lala a strýcem medvědem. Jejich dobrodružství končí společnou záchranou světa. Tento film je pokračováním snímku Dobrodružství v tajuplném světě, který získal řadu ocenění.

 

Jungle Master (90 min.)

režie: Xu Ke

Dobrodružný sci-fi film o mamince, která jednoho dne zapomene kvůli množství práce na narozeniny dcery. Holčička se cítí dotčeně, a vydává se proto za maminkou do práce. Ta ale byla omylem vyslána svým šéfem na tajemnou planetu pralesů. Holčička se tam tedy vydá za ní. Tím začíná její dobrodružná cesta plná tajuplných i veselých příhod. Tento snímek klade velký důraz na ochranu životního prostředí.

 

Jízda (5:33 min.) – přístupný od 15 let

režie: Liu Gaoxiang

Krátký film plných vůní severu provincie Shanxi vystihuje veselé okamžiky života, kterých si člověk všimne, jen když se umí dívat a má štětec, pomocí kterého dokáže vše zachytit.

 

Prodej prasat (11 min.) – přístupný od 15 let

režie: Chen Xifeng

Tento film, který získal řadu filmových cen, byl zpracován podle úryvku z románu Jifu od Jia Pingao. Poukazuje na specifika jednoho místa a éry. Pojďme spolu s bratry vstoupit do období největší chudoby…

 

Boj o lví hlavu (4 min.)

režie: Duan Wenkai, Ma Weijia

Mnohonásobně oceněný snímek je plný čínských chutí. Vypráví příběh o sourozencích tančících lví tanec a o tom, jak ze vzájemné rivality nakonec vznikne spolupráce.

 

Zběsilý běh (12:59 min.) – přístupný od 15 let

režie: různí

Tento ceněný snímek dokáže perfektně kombinovat několik vteřinových animací aneb Tentýž hlavní hrdina běžící na rychle se měnícím pozadí… Vychutnejte si kouzlo animace!

 

Příjímací zkouška (7:22 min.)

režie: Tang Boqin, Zeng Xiaolan

Snímek, který se dostal mezi TOP 10 nejlepších čínsky mluvících animovaných filmů roku 2013 a stal se nejpopulárnějším animovaným filmem na internetu za rok 2013 v Číně, je filmem o třech myších a jejich přijímacích zkouškách.

 

U výtahu (6:54 min.) – přístupný od 15 let

režie: Wang Ruoshan (CUC, School of Animation and Digital Arts)

Mnoha cenami ověnčený animovaný film vypráví o místě u výtahu, kudy prochází spousta lidí. Tento snímek udělal z tak obyčejného prostoru místo plné neobyčejných prožitků.

 

Kung Fu Brothers (8:35 min.)

režie: Li Zhiyong

Film vypráví o dvou chlapcích, kteří jsou soupeři a zároveň kamarády. Snímek pracuje s animovanými postavami v kulisách reálného světa.

 

Ali´s Dreamisland – My Cloud (11:40 min.)

režie: Wang Huan

Ali se potkává s nevysoko letícím mráčkem, čímž začínají jejich společné veselé příhody. Až se z mráčku stane pořádný mrak, musí jej Ali odvést zpět domů…

 

Knihtisk (5 min.)

režie: Xie Wen

Tento krátký animovaný film malovaný tuší je doprovázen tradiční čínskou hudbou a vypráví o vynálezu knihtisku.

 

Projekce čínských cenami ověnčených animovaných filmů se uskuteční v rámci doprovodného programu akce Čína dnes 2015, která je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a má za cíl představit tuto asijskou zemi jako rodiště zajímavých kulturních děl a projektů. Projekt Čína dnes 2015 připravila Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce ve spolupráci s měset Plzeň, Plzeňským krajem a společností Plzeň 2015.

 

Akce proběhne pod záštitou paní MA Keqing, velvyslankyně Čínské lidové republiky v České republice a Ministerstva kultury České republiky.
Další akce projektu Čína dnes 2015:

 

Legenda o Bílém hadovi – 3. a 4. 7. 2015 od 19:00 hod., Nová scéna DJKT, www.plzenskavstupenka.cz

Představení čínské opery Legenda o Bílém hadovi bude k vidění v podání osmdesátičlenného souboru Tianjin Peking Opera Theatre. Tento tradiční příběh je považován za jednu ze čtyř největších čínských lidových pověstí. Vypráví o síle lásky a rodinné sounáležitosti, které překonají všechny nástrahy ze strany závistivých a nepřejících. Vstupenky jsou v prodeji za 190 a 290 korun, abonenti Divadla J. K. Tyla, studenti a senioři mají 50% slevu. Vstupenky jsou k zakoupení v předprodejních místech portálu Plzeňská vstupenka a Předprodeji vstupenek DJKT.

 

Výstava fotografií čínských autorů – 3. a 4. 7. 2015 od 18:00 do 21:00 hod., foyer Nové scéna DJKT, VSTUP ZDARMA

Výstava 73 unikátních velkoformátových fotografií na téma Ženy a Česká republika očima Číňanů bude k vidění ve foyer Nové scény Divadla J. K. Tyla v Plzni 3. a 4. 7. 2015. Autoři fotografií věří, že tyto snímky zachycující krásu čínských žen, přispějí k porozumění světa dnešní Číně.
Výstava komiksových animací – 3. a 4. 7. 2015 od 10:00 do 17:00 hod. v KD Peklo, VSTUP ZDARMA
Na výstavě budou ke zhlédnutí díla vhodná a srozumitelná pro české návštěvníky. Pro tuto výstavu jsou připraveny komiksy starších kreslířů, jako jsou Pang Bangben, Wang KeweiLi Kunwu, Nie Zongrui a mladších kreslířů, jako jsou Zhang Xiaoyu, Lu Ming, Golo, Wang He, Liu Wei, Yang Weilin, Zao Dao, Nie Jun a dalších 12 autorů, kteří již dříve představili svá díla v Evropě, a jejichž komiksy měly u evropských čtenářů velký ohlas. Celkem bude vystaveno 58 originálů, které budou k vidění v Evropě poprvé. Přes 10 děl od autorů Pang Bangben a Wang Kewei bylo vytvořeno již v letech 1979–1983, jsou tedy o to vzácnější.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *