Chrtí packa zasahuje. Divadlo J. K. Tyla uvádí ve světové premiéře hru Kláry Š. Špičkové
Historie kraje i plzeňské pověsti ožijí v nové autorské hře Kláry Š. Špičkové Chrtí packa zasahuje. Dobrodružný příběh plný legrace uvede činohra DJKT poprvé 5. prosince v 17 hodin na Malé scéně Nového divadla. A možná přijde i Mikuláš.
Co všechno se může stát na zdánlivě nudné exkurzi do muzea? O tom vypráví nová hra Kláry Š. Špičkové Chrtí packa zasahuje. Paní učitelka na pokraji nervového zhroucení se pokusí dokázat nepozorným žákům, že historie není nuda, a to se jí opravdu povede. Parta čtyř všetečných dětí se rozhodne na vlastí pěst vypátrat záhadu ztraceného muzejního exponátu. Ocitá se však v hloubi plzeňského podzemí, kde se setkává s Lomikarem, Kozinou a dalšími přízraky. Když k napínavému detektivnímu příběhu přidáte patřičnou dávku slovní i situační komiky a špetku strašení, máte zábavu pro všechny, od vnoučat až po prarodiče. Slovy jednoho z hlavních hrdinů: „Všichni, co sedíte doma u počítače, a sami nic nezažijete, čeká vás děsnej záznam naprosto pekelný jízdy.“
O autorce: Dramaturgyně činohry DJKT Klára Š. Špičková vystudovala kromě divadelní dramaturgie také televizní a rozhlasovou scenáristikou, je autorkou několika her a scénářů. Pro DJKT již adaptovala Erbenovu pohádku Živá voda, v roce 2006 zde byla uvedena její hra Královna Margot, kterou napsala volně na motivy románu A. Dumase. K napsání hry Chrtí packa zasahuje ji inspirovaly oblíbené knihy z dětství. „Jako dítě jsem milovala Neuvěřitelné příběhy žáků Kopyta a Mňouka od Miroslava Švandrlíka. Inspirací pro mne byli i Traja pátrači Alfreda Hitchcocka ve slovenském překladu, Dobrodružství Billa Madlafouska Davida Laňky a v neposlední řadě mé vlastní zkušenosti při psaní scénářů populárně naučného seriálu pro mládež Záhady Toma Wizarda (Česká televize). Baví mě, když děti uvažují “jako dospělé bytosti”, alespoň si to tedy myslí. Dobře si na to sama vzpomínám, tenhle pocit vnímání světa nastal v dost raném věku, a dokonce si nepamatuji, že bych někdy uvažovala jinak.“ vypráví autorka.
O inscenaci: Režisérkou inscenace je šéfka činohry DJKT Natália Deáková. Ta prozrazuje, že jedním z témat hry je závislost dnešních dětí na telefonech a tabletech: „ Děti by si měly z představení odnést poselství, že není důležité, jak nákladné technické vymoženosti mají. Virtuální realita nemůže nahradit to, co zažíváme s přáteli. To jsou hodnoty, které zůstanou na celý život. “ Autorem scénické hudby a písní je člen činohry DJKT Ondřej Rychlý, absolvent Hudebně dramatického oboru DAMU. Ten svých muzikantských schopností využil už při tvorbě písní k pohádce Živá voda. Kostýmy jsou dílem Pavly Kamanové. „ Pavla vystudovala scénografii na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, takže má v sobě potřebnou hravost.“ dodává režisérka.
Dospělí herci činohry se na několik večerů stanou opět dětmi. Kamila Šmejkalová se představí v roli snaživé, ale spolehlivé Šprtky, Petr Konáš v roli vůdce party Kápa, který se ničeho nezalekne a do všeho jde po hlavě. Marek Mikulášek, nová posila souboru, ztvární Komára – vejtahu závislého na tabletu. Roli nejhloubavějšího člena party, Mozkouna, nastudoval Marek Adamczyk. „Mozkoun je dítě, které dokáže hodiny a hodiny strávit tím, že pozoruje mravence. Kus Mozkouna mám v sobě, mám podezření, že Klára se nám snažila psát postavy na tělo.“ vypráví o své roli. Učitelku a ducha Kateřiny z Lobkowicz hraje Štěpánka Křesťanová, Jana Sladkého Kozinu Michal Štěrba, Lomikara Josef Nechutný, vrátného Zdeněk Mucha, kata a policistu ztvární Petr Kotora.
Michaela Svobodová