Čeští výzkumníci uspěli v Americe. Cenu za nejlepší inovaci pomohl získat tým Biomedicínského centra Lékařské fakulty v Plzni

Český robotický systém pro laboratoře je nejlepší inovací v kategorii přístrojové techniky prezentovanou na prestižní konferenci se zaměřením na oblast analytické chemie a aplikované spektroskopie. Ocenění, které má ve zmiňovaných oblastechpodobnou prestiž jako Red Dot ve světě designu, převzali zástupci firmy BioVendor Instruments na konferenci PITTCON 2017 v americkém Chicagu. MALDI COLONYST® je unikátní komerčně dostupný laboratorní robot, který umí automatickypřenášet mikrobiální kolonie z Petriho misky na MALDI destičku s terčíky a nanést činidlo.Pomáhá tak redukovat lidskou chybu, zvyšuje přesnost identifikace původu infekce a tím předchází riziku chybné diagnózy a léčby pacientů.

Rychlé a přesné určení zdroje infekce je pro správnou léčbu pacientů nezastupitelné. Moderní mikrobiologické laboratoře jsou vybaveny přístroji, které tyto nároky splňují, ale příprava vzorku k analýze je stále závislá na ruční práci laborantek a laborantů. Lidský faktor představuje největší potenciální riziko v celém léčebném procesu a pro přípravu a vyhodnocování vzorků v lékařské diagnostice, kde léčebný proces začíná, to platí dvojnásob. Robotické zařízení nepodléhá únavě a stresu, díky čemuž může podávat stabilní výkony prakticky neustále.

Zařízení MALDI COLONYST® firmy BioVendor Instruments a.s. reprezentuje inteligentní robotický systém pro  přípravu vzorku k určení zdroje infekce. Kromě značné redukce manuální práce a spotřebních nákladů v laboratořích nabízí tento stroj zpřesnění identifikace zdroje infekce a nižší chybovost. Laboratoř může při zavedení zařízení do rutinního provozu zvýšit identifikační skóre až o 15% a ušetřit na spotřebním manuálu až desítky tisíc korun měsíčně.Jedná se o první zařízení svého typu na světě dostupné analytickým laboratořím. Ostatní pokusy o sestrojení podobného robotu jsou zatím ve fázi vývoje.

„Ocenění dokazuje, že české společnosti orientované na vlastní výzkum a vývoj jsou schopné světových výsledků, které mohou předčit globální firmy existující na trhu nesrovnatelně delší dobu,“ říká Jan Karásek, výkonný ředitel firmy. Cesta k finálnímu produktu přitom nebyla jednoduchá.

Aby měl vývoj takto komplexního zařízení šanci na úspěch, bylo potřeba spojit expertízu a talent lidí z řady oborů. Brno scelou jižní Moravou je místem, kde se toto vše dalo uskutečnit,protože akademickou i soukromou sféru už řadu let propojuje JIC neboli Jihomoravské inovační centrum, které místní výzkumná centra i firmy podporuje ve spolupráci a vývoji přelomových produktů,“ říká Viktor Růžička, majitel firmy BioVendor.

Na vývoji zařízení se podílí i tým vědců z Biomedicínského centra Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy pod vedením docenta Jaroslava Hrabáka a tým absolventů a studentů doktorského studia Vysokého učení technického v Brně, Fakulty informačních technologií a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, kteří se podíleli na vývoji kompletní mechaniky, elektroniky, řídicího systému a algoritmů pro zpracování a analýzu obrazu, které jsou nezbytné pro celkovou automatizaci procesu.

Ocenění MALDI COLONYST® je zároveň skvělým oceněním více než dvouleté spolupráce na vývoji zařízení mezi BioVendor Instruments a.s. a Univerzitou Karlovou.„Zařízení používáme k vlastnímu výzkumu a brzy se jej chystáme zavést i do rutinní klinické praxe,“ říká docent Jaroslav Hrabák z Univerzity Karlovy.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *