Český kapr z Tchořovic poputuje na vánoční trh

Od počátku října do druhé dekády listopadu probíhají podzimní výlovy vybraných rybníků v Čechách i na Moravě. Davy lidí stejně jako každý rok obdivují toto představení a sledují nejen fortelné počínání rybářů, ale také vířivou a živou masu žlutooranžových břich kaprů a dalších ryb, jež pomocí nakladače putují do kádí na  přistavených automobilech. Potom šupináči z rybníků cestují do sádek jednotlivých rybářství, a odtud budou postupně distribuováni na letošní vánoční trh.

Ve čtvrtek a pátek 29. a 30 říjnase například uskutečnil výlov rybníku Radov s plochou 48 hektarů, v blízkosti obce Tchořovice v jižních Čechách. Rybáři za společnosti Dvůr Lnáře, jenž se starají o 85 rybníků s celkovou výměrou 540 hektarů tady dva dny lovili ryby, které potom putovaly do sádek v Tchořovicích. „Výlov rybníka Radov probíhá vždy obrok, ale tento rok nebyl pro nás příznivý. Nedostatečné srážkové poměry se tak odrazily na nižší kusové váze našich ryb. Kapři z rybníka Radov mají velmi dobrou chuť a letos jsme jsme jich vylovili přibližně 30 tun. Zbývajících 8 tun pak tvořily amur, candát, sumec a štika,“ uvedl Jiří Hejl, vedoucí rybničního hospodářství Dvůr Lnáře.

Dalších 20 tun kaprů dal rybník Radov v rámci letních odlovů, v tomto případě byl kapr o hmotnosti 2000 gramů a převážně byl určen pro německý a rakouský trh. „ Maso kapra, který je chován v ekologicky čistých a nezatížených rybnících, je tvořeno z 15 – 20% lehce stravitelnými bílkovinami, proto se ani příznivci různých dietních pokrmů nemusí při jeho konzumaci omezovat. Toto vědí i naši sousedé v Německu a Rakousku, že kapr má své nesporné výživové a zdravotní přednosti,“ dodal Jiří Hejl.                    (sed)   

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *