České památky za sebou mají další úspěšnou sezonu a lákají na adventní program

Návštěvnost hradů, zámků a dalších památek ve správě Národního památkového ústavu v letošním roce opět překonala pětimilionovou hranici. Sezona ovšem zdaleka není u konce, nyní památky lákají na bohatý adventní program, který nabídne více než 130 akcí po celé České republice.

Památky ve správě Národního památkového ústavu v letošním roce navázaly na mimořádně úspěšné sezony z předchozích let. Do konce října je navštívilo téměř 5,3 milionu návštěvníků. Tradičně nejvíce návštěvníků zavítalo na hrady a zámky od května do září, nejsilnějším měsícem byl pak červenec, v němž památky navštívilo bezmála 1,3 milionu zájemců.

Národní památkový ústav má za sebou další velmi úspěšnou sezónu na památkách zpřístupněných veřejnosti. Těší nás, že jsme i v letošním roce pokořili pětimilionovou hranici a navázali na úspěchy z minulých let. Očekáváme také, že návštěvnost do konce roku ještě vzroste díky mimořádně pestrému adventnímu programu, který jsme pro návštěvníky připravili, vybrané památky budou otevřeny i během Štědrého dne, vánočních svátků či na Silvestra. Daleko významnější je však to, že meziročně nám opět vzrostly vlastní výnosy, podařilo se dokončit řadu významných obnov památek v naší správě a v neposlední řadě zahájit realizaci projektů financovaných z evropských fondů,“ sdělila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Stejně jako v minulých letech, i letos byly nejnavštěvovanějšími objekty zámky Český Krumlov a Lednice, které jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO a lákají tak nejen domácí, ale i zahraniční turisty. Do konce října navštívilo českokrumlovský areál přes 400 tisíc lidí, zámek v Lednici se této hranici blíží. Hranici 200 tisíc návštěvníků překonaly zámek Hluboká a hrad Karlštejn. Návštěvnost přes 100 tisíc lidí hlásí rovněž další památkové objekty: Kroměříž, Valtice, Konopiště, Trosky, Bouzov, Buchlovice, Sychrov a Švihov. Přestože u prvních 5 nejnavštěvovanějších objektů návštěvnost v porovnání s loňským rokem mírně poklesla, 40 památek zaznamenalo oproti roku 2017 nárůst. Absolutním skokanem roku se stal zámek Mníšek pod Brdy, který si polepšil o 12,5 tisíce návštěvníků. V těsném závěsu je pak hrad Veveří, který navštívilo o 12,3 tisíce zájemců více, než v roce 2017. Výrazný nárůst zaznamenali také na zámku Žleby, návštěvnost zde letos vzrostla o 10 tisíc lidí.

Velkému návštěvnickému zájmu se těšila i pražská Invalidovna, kterou Národní památkový ústav převzal na jaře letošního roku. Přestože rozsáhlý barokní komplex z 18. století ještě není z důvodů nutných stavebních prací v pravidelném návštěvnickém provozu, během několika mimořádných prohlídek zavítalo do Invalidovny téměř 2000 lidí.

K vysoké návštěvnosti přispělo bezesporu i otevření několika nových prohlídkových tras. Velkému zájmu se těšil Templářský palác na Bezdězu, nově je pro návštěvníky připravena i trasa na zámku Zákupy, kterou lze navštívit i během listopadových víkendů a adventního programu. Novým prohlídkovým okruhem, věnovaným nejvýznamnějším majitelům a stavebníkům zámku, se chlubí i středočeské Hořovice. Zámek Červená Lhota otevřel novou expozici v gotickém sklepení, na hradě Veveří byl nově upraven přijímací salon prince Vasy.

10 nejnavštěvovanějších památek ve správě NPÚ za období leden–říjen 2018

Český Krumlov 409 000

Lednice 384 000

Hluboká 275 000

Karlštejn 212 000

Kroměříž 177 000

Valtice 159 000

Konopiště 156 000

Trosky 109 000

Bouzov 108 000

Buchlovice 102 000

Spolu s vysokou návštěvností vzrostly i výnosy. Za období od začátku roku do konce října činily výnosy celkem 549 745 860 korun, jedná se tak o nárůst 6,88 % oproti stejnému období z roku 2017. Stejně jako v minulých letech budou i nyní tyto prostředky použity zejména na obnovu památek a zkvalitňování služeb pro návštěvníky.

Hradozámecká noc překonala rekord v návštěvnosti i počtu zapojených památek

Již tradičně se poslední srpnovou sobotu konala oblíbená Hradozámecká noc, kterou v letošním roce navštívilo rekordních 35 tisíc lidí. Do letošního ročníku se zapojilo i dosud nejvíce památkových objektů v historii – celkem 102, z toho 70 ve správě NPÚ. Hlavním centrem 9. ročníku se stal západočeský zámek Kynžvart, letní sídlo předního evropského diplomata knížete Metternicha.

Projekt Národního památkového ústavu poprvé v zahraničí

Úspěšný dlouhodobý program NPÚ s názvem „Po stopách šlechtických rodů“ se letos zaměřil na šlechtu českých zemí v evropské diplomacii. Na 42 památkových objektech proběhly výstavy a kulturní akce zaměřené na šlechtické rody, které významně ovlivnily běh evropských i světových dějin. Slavnostní zahájení projektu se uskutečnilo v březnu v Černínském paláci v Praze. Hlavní akcí roku se stala výstava na zámku v Jindřichově Hradci s názvem Dokonalý diplomat a podtitulem Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé. Téměř 400 předmětů na ploše přes 570 metrů čtverečních dokumentuje diplomatické a s tím související cestovatelské i sběratelské aktivity rodu Černínů. Největším lákadlem výstavy je turecký stan ze 17. století, který roku 1644 obdržel Heřman Černín jako diplomatický dar. Výstava byla otevřena v červenci a do současné doby ji navštívilo téměř 5000 návštěvníků. V letošním roce byl projekt poprvé v historii prezentován i v zahraničí. Ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a zahraničními paměťovými institucemi se uskutečnily panelové výstavy a konference na téma diplomatických misí českých šlechticů v Belgii, Itálii, Rakousku a Německu, v nejbližších dnech proběhnou rovněž ve Španělsku a Vatikánu, na konci roku pak dokonce i v dalekém Japonsku.

Zimní sezonu zahájí Hradozámecký advent

S příchodem podzimu sezona na památkových objektech ve správě NPÚ zdaleka nekončí. Již v listopadu je pro návštěvníky připraven bohatý adventní program, který bude pokračovat až do konce roku. Pro zájemce jsou přichystány speciální adventní prohlídky hradů a zámků, hudební koncerty, divadelní představení, výstavy, jarmarky, řemeslné dílny a mnoho dalšího.

Adventní program se každým rokem těší stále větší popularitě, proto jsme i v letošním roce připravili pro naše návštěvníky několik desítek akcí, a to pro děti i dospělé. Vánoční prohlídky hradů a zámků mají neopakovatelnou atmosféru a poskytují možnost poznat naše památky v jiném světle. I letos je na programu mnoho jedinečných akcí, například v bečovské zámecké kapli se na Štědrý den bude konat půlnoční mše, a to poprvé od roku 1945,“ dodává generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Na Štědrý den bude otevřen také zámek Český Krumlov, hrad Bouzov či klášter Kladruby, během vánočních svátků mohou zájemci navštívit rovněž Šternberk nebo Buchlov. Vila Stiassni pak láká na netradiční silvestrovskou módní přehlídku. Bohatý program na několika památkových objektech po celé České republice na návštěvníky čeká samozřejmě i během všech adventních víkendů. Kompletní přehled adventního programu mohou zájemci nalézt na webových stránkách Národního památkového ústavu.

Národní památkový ústav patří k nejvýznamnějším paměťovým institucím v České republice a je zároveň největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnými zákony, zejména zákonem památkovým, je mu svěřena řada odborných úkolů týkajících se státní památkové péče. Poskytuje např. odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, metodicky působí na sjednocení přístupů při záchraně a rozvíjení hodnot památkového fondu na území ČR, jehož soupis také vede. Aktivně zasahuje do procesu prohlašování jednotlivých předmětů, objektů a území kulturními památkami a zajišťuje v rámci svých možností jejich dokumentaci. Pro výkon odborné složky památkové péče disponuje sítí 14 územních odborných pracovišť se sídlem v každém kraji. Jako vědecká a výzkumná organizace se Národní památkový ústav podílí na mnoha projektech, plní výzkumné úkoly, poskytuje odborné vzdělávání v oblasti památkové péče a ročně vydává desítky publikací. Vedle toho spravuje více než sto nemovitých památek v majetku státu, z nichž většina je přístupná veřejnosti. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *