Budějovické výstaviště bude až do neděle patřit cestovnímu ruchu a památkám

Výstaviště  v Českých Budějovicích, respektive celá jeho severní část, pavilony T1, T2, Z  a jejich okolí, bude až do neděle 28. dubna patřit turismu. O aktuálních tématech, novinkách a široké nabídce tuzemského cestovního ruchu zde už od čtvrtka 25. dubna jednají bezmála čtyři stovky účastníků třetího ročníku dvoudenní odborné konference Travelcon. V  pátek 26. dubna se k  nim přidá i veřejnost v  rámci navazujícího veletrhu Travelfest a kulinářské přehlídky Gastrofest Jaro 2019.

Po úvodních tónech Smetanovy Vltavy konferenci zahájil sérii přednášek, workshopů a  diskuzí, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek, který mimo jiné připomněl hospodářský význam turismu, který loni přinesl do státního rozpočtu České republiky přibližně 120 miliard korun a další miliardy městům a obcím prostřednictvím poskytovaných služeb.

„Nejde však jen o byznys. Cestovní ruch je o lidech a pro lidi, kteří si k nám přijíždějí odpočinout, pobavit se a načerpat novou energii. Proto zde nebudou chybět témata věnovaná novým trendům, zkvalitňování služeb i zcela zásadní udržitelnosti cestovního ruchu. To vše patří do odvětví, v  němž se pohybujeme. Občas se totiž stává, že myslíme na stromy a zapomínáme přitom na les,“ konstatoval Polášek.
Ambicí letošního Travelconu je stát se první plně udržitelnou konferencí v  ČR. „Cestovní ruch hraje významnou roli v  rozvoji území, přitom vlivem jeho obrovského vzestupu dochází k poškozování životního prostředí, nadměrnému využívání přírodních zdrojů a vzniku konfliktních situací mezi domácím obyvatelstvem a návštěvníky. Travelcon podporuje udržitelný cestovní ruch, který napomáhá rozvoji území a šetrně využívá přírodní i kulturní hodnoty a míří tak k  dlouhodobé prosperitě dané oblasti,“ poznamenala manažerka Travelconu Petra Machovcová z  JCCR.

Úplnou novinkou konference, která se svou úrovní již napevno zařadila mezi nejvýznamnější události svého druhu v  ČR, je živý on-line přenos jednání prostřednictvím internetu v  češtině a angličtině do celého světa. Velký zájem o konferenci potvrdil její vysoký odborný kredit. „Samozřejmě zde hledám inspiraci, ale velice mě zajímá konkrétně tematika udržitelnosti cestovního ruchu,“ prozradila Dana Müller z destinačního managementu Zlínsko-Luhačovicko. Hana Procházková z  Pohádkové kovárny v  Selibově se Travelconu účastní pravidelně od jeho prvního ročníku. „Jsou zde projednávána vždy velice zajímavá témata. Letos mě zajímají hlavně otázky nedostatku pracovních sil v  cestovním ruchu,“ řekla.
Na Travelcon navazuje Travelfest a Gastrofest

K účastníkům konference se v  pátek 26. dubna připojí na českobudějovickém výstavišti také široká veřejnost. V  prostorách pavilonů T1, T2 a Z  totiž odstartuje třídenní veletrh cestovního ruchu Travelfest 2019 tradičně spojený s  přehlídkou dobrého jídla a pití Gastrofest Jaro 2019. Slavnostní zahájení obou akcí se uskuteční v  10 hodin v  pavilonu T1. Třetí ročník této výjimečné výstavní akce se koná v  duchu Jižních Čech pohodových se zaměřením na život v  památkách, jež zde budou prezentovány prostřednictvím pokračujícího česko-rakouského přeshraničního projektu Památky žijí.
Na českobudějovickém výstavišti se budou bavit všichni, mladí, staří, děti, celé rodiny. Například v pavilonu T1 se po celé tři dny mohou návštěvníci těšit na prezentaci turistických oblastí a cílů z  celé České republiky i ze zahraničí, „živou“ hudbu, známé osobnosti, gastronomii a soutěže. V  pavilonu T2 bude největší prostor věnován již zmiňovanému projektu „Památky žijí“, turistickým oblastem a projektům. Pavilon Z  bude celou sobotu a neděli patřit dětem a jejich rodičům, pro které JCCR připravila speciální zábavný program. Jeho součástí jsou kouzelnická a divadelní představení. Chybět nebude občerstvení, skákací hrad, dopravní hřiště, klaun a další atrakce. Na  Travelfest 2019 letos sveze zájemce i výletní vláček. Od zastávky městské hromadné dopravy „Výstaviště“ až k pavilonům, kde bude veletrh probíhat.

Zdroj: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *