Týdny obyčejného šílenství v Budějovicích a v Krumluvě ve čtvrtek začínají

Týdny obyčejného šílenství začínají na jihu Čech už tento čtvrtek. Akce na podporu duševního zdraví, lidí s duševním onemocnění a snižování předsudků vůči nim. Patří do celorepublikové kampaně Týdny duševního zdraví a v Českých Budějovicích a Českém Krumlově je pořádá nevládní organizace FOKUS České Budějovice. 

Týdny obyčejného šílenství začínají ve čtvrtek 6. října v 17 hodin vernisáží Z duše: fotografie a obrazy, v českobudějovické restauraci Solnice. Vystavovat budou fotografové Jana Vitková (Kocumová) a Harry a malíři Alice Kotounová, ATTARTE a Daniel Becher. Jejich medailonky najdete na konci textu a ukázky tvorby jsou v příloze e-mailu. Výstava potrvá do konce října, některé objekty bude možné zakoupit a přímo podpořit jejich autory. Vernisáž i výstava jsou určeny pro širokou veřejnost, vstup zdarma.
Další akcí bude v úterý 11. října v 17 hodin beseda na téma Slyšení hlasů, také v restauraci Solnice. Diskutovat o tom, proč slyším hlasy a jak to zvládat budou Eva a Tomáš, kteří mají vlastní zkušenost se slyšením hlasů a Romana a Kateřina, které zakládaly svépomocné skupiny ve Strakonicích a v Českých Budějovicích. Besedu bude moderovat Eva Kadlčáková z Českého rozhlasu České Budějovice. Vstup volný. Medailonky vystupujících připravujeme, budou v tiskové zprávě, kterou budu ještě posílat v pondělí 10. října a na webu www.fokus-cb.cz. Beseda je určena pro širokou veřejnost, vstup zdarma.
Následuje ve středu 12. října od 9 do 18 hodin Den otevřených dveří na jednotlivých pracovištích FOKUSu v Budějovicích i v Českém Krumlově. Přijít může kdokoliv, koho zajímá péče o duševní zdraví, potřebuje se poradit o pomoci pro někoho blízkého či pro sebe sama. Nebo jej zajímá, jak to ve FOKUSu vypadá. Den otevřených dveří je určen pro širokou veřejnost, vstup zdarma.
• Novohradská 71, České Budějovice – hlavní sídlo organizace, Komunitní tým a Programy denních aktivit
• Branišovská 15/4, České Budějovice – chráněné BYDLENÍ K-PAX
• Nad Nemocnicí 424, Český Krumlov – Komunitní tým a Programy denních aktivit

Ve čtvrtek 13. října v 18 hodin začíná výstava Keramika a sklo spojená s charitativní dražbou ve prospěch služeb pro lidi s duševním onemocněním, Galerie Burian v Č. Budějovicích na adrese Dr. Stejskala 8. Autorem výstavy je Tomáš Burian. Dražbu moderuje Luboš Voráček z Českého rozhlasu České Budějovice.

Medailonky autorů fotografií a obrazů (výstava Z duše: fotografie a obrazy od 6. do 31. října 2022)

Alice Kotounová (*2000)
Nyní bydlím v Českých Budějovicích s přítelem. Vystudovala jsem Obchodní akademii v Táboře. Po zkušenostech s duševní nemocí, kdy nešlo dělat téměř nic, jsem poté, když už něco šlo, začala až neobvyklé množství času trávit uměním. Tvorba mě baví už od dětství, maluji akvarelem, akrylem, občas i olejem. Také kreslím, píši poezii a hraji na klavír. Tvorba mi dává klid na duši a svobodu se vyjádřit. Inspirací je mi můj vnitřní svět a krása Země.

ATTARTE (*1982)
Vystudovala jsem střední výtvarnou školu v Písku. Mezi mé koníčky patří elektronická hudba, na kterou maluji většinou abstraktní obrazy. Dále četba, fotografie a fotografování. Zajímám se o minerály (kameny všeho druhu).

Daniel Becher (*1987)
Bydlím nedaleko Trhových Svinů. Vystudoval jsem Střední sklářskou školu v Třeboni, obor malíř skla.
Od dětských let jsem rád maloval. Talent jsem zdědil po svém dědovi, naučil mne kreslit grafitovou tužkou. Na škole jsem se vzdělával v základech malby a kreslení uhlem a akrylovými barvami. Kvůli zaměstnání mi pak nezbývalo mnoho času, opět víc malovat jsem začal v roce 2015. Olejovými barvami, převážně přírodu a architekturu. Od roku 2019 jsem se i více soustředil na květinová zátiší.
Malování je můj obrovský koníček, který mi obrátil život.
I nadále se vzdělávám, dívám se kolem sebe a přemýšlím, jak co namalovat. Absolvoval jsem kurzy malování v plenéru. V roce 2018 ve Strážovicích u Písku pod vedením doc. Milana Periče, akademického malíře AVU Praha. A v roce 2019 v Třeboni pod vedením dr. Věry Vejsové, akademické malířky.
Stále se mám co učit. Malovat budu až do konce.

Harry (*1984)
Jsem zapálený do fotografování, velice mě baví a naplňuje.
K tvorbě jsem nejprve několik měsíců používal mobilní telefon. Poté jsem si v prosinci 2021 pořídil k Vánocům zrcadlovku Nikon D5600. Od té doby se věnuji amatérskému focení.
Inspirací je mi kolegyně Jana Vitková (Kocumová), se kterou jsem se seznámil v organizaci FOKUS České Budějovice.

Jana Vitková (Kocumová) (*1991)
Mou duševní nemocí, která mě provází už 10 let, je paranoidní schizofrenie.
Pro mě mou nemocí život neskončil . . . pro mě tím život teprve začal.
Má nemoc propukla naplno o Vánocích 2011, to mi bylo 20 let. Po hospitalizaci jsem začala pracovat ve fotoateliéru. Po 2 letech jsem musela ze zdravotních důvodů práci ukončit. Nyní podnikám jako fotografka. Díky tomu mohu uzpůsobit pracovní režim mému aktuálnímu zdravotnímu stavu.
Focení se věnuji stejně dlouho, jako jsem nemocná, takže 11 let. Letos jsem začala vyvolávat digitální bezzrcadlovkou nafocené fotografie tak trochu „netradiční“ klasickou cestou pomocí temné komory (zvětšovák, vývojka, přerušovač a ustalovač). Ukázkou tohoto procesu jsou fotografie ze série „Černá a Bílá Labuť“. Další ukázkou mé tvorby jsou fotografie ze série „Elementy Duše“, kdy každý „Element“ (fotografie) zastupuje jednu duševní nemoc.
Focení mě vrátilo zpět do života.

Zdroj: FOKUS České Budějovice

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *