Brdy už mají první turistický rozcestník. Instalovali ho ministři obrany a životního prostředí

Brdy mají první turistický rozcestník. V pátek ho instalovali inistři obrany Martin Stropnický a životního prostředí Richard Brabec nedaleko vodní nádrže Pilská. Na území bývalého vojenského újezdu, který se od ledna přeměnil v chráněnou krajinnou oblast, probíhá rekultivace a značení turistických tras.

K 1. lednu 2016, v souladu se zákonem č. 15/2015 Sb. o zrušení vojenského újezdu Brdy, bylo území rozděleno 27 obcím v okresech Příbram a Beroun ve Středočeském kraji a v okresech Plzeň-jih a Rokycany v Plzeňském kraji. Se vznikem CHKO jsou Brdy přístupné pro turisty, pěší a cykloturisty. Ti prozatím mohou využívat zhruba třetinu území bývalého armádního prostoru. Veškeré plochy, kde už nepůsobí armáda, se pro veřejnost postupně otevírají. Celek bude přístupný až skončí povrchový pyrotechnický průzkum, což dle předpokladů bude do konce roku 2017. Armáda i nadále využívá posádkové cvičiště mezi obcemi Jince, Zaječov a Obecnice s plochou čítající zhruba 50 km².

Ministr Martin Stropnický při jednání s ministrem Richardem Brabcem uvedl, že plní slib, který před půl rokem dal při předávání újezdu pod CHKO – tedy navštívit Brdy půl roku poté. Symbolickou instalací prvního rozcestníku tak završil pomyslné postupné otevírání Brd veřejnosti. “Jsem rád, že se od ledna v Brdech udělal velký kus práce. Do začátku prázdnin bude označeno 70 kilometrů turistických tras v nově zpřístupněném území,” uvedl ministr Martin Stropnický.

Po symbolické instalaci následovala debata se starosty okolních obcí, kde za účasti obou ministrů, brigádního generála Petra Mikulenky a řady dalších hostů probíhala debata o probíhajících pracích, asanaci území a budování potřebné infrastruktury. Vojenské lesy a statky během následujících pěti let investují 160 milionů korun do oprav komunikací uvnitř CHKO, které převzaly letos v lednu do své správy. Celkově půjde o 160 kilometrů komunikací a přilehlých ploch. Čištění prostor probíhá za permanentní účasti 51 vojáků a pyrotechnici postupují od okrajových částí směrem dovnitř území.

Kromě plánů na údržbu a opravy je vybudováno již 7 odstavných ploch a do konce roku bude u Padrťských rybníků hotové další zpevněné parkoviště. Společně s Agenturou ochrany krajiny a přírody se dále připravuje i otevření Domu přírody na zámečku Tři trubky u Strašic.

Foto www.mocr.army.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *