Bahna 2017 budou u Strašic 10. června

Letošní Den pozemního vojska AČR – Bahna 2017, který nese název podle tradičního místa konání – Bahna na Rokycansku, se bude konat v sobotu 10. června. Pro Armádu ČR to bude opět příležitost, jak široké veřejnosti představit velmi rozsáhlé spektrum činností a odborností vojenských profesionálů a jejich připravenost k obraně teritoria České republiky.

Hlavními řečníky tiskové konference byli plukovník gšt. Ivo Střecha a František Koch
Hlavními řečníky tiskové konference byli plukovník gšt. Ivo Střecha a František Koch

V úterý 25. dubna se v hotelu Legie v Praze konala tisková konference. Na ní zástupce velitele Pozemních sil AČR plukovník gšt. Ivo Střecha a člen správní rady Nadace Pozemního vojska AČR, ředitel Muzea na demarkační linii František Koch pozvali na Bahna širokou veřejnost. Přítomni byli též pracovníci organizačního štábu této ojedinělé akce. Ta si už za dobu své existence našla tisíce věrných příznivců, kteří se každoročně do bývalého výcvikového prostoru v Brdech vydávají.

28. ročník Dne pozemního vojska se v prostoru cvičiště Zadní Bahna u Strašic bude letos konat 10. června od 10:00 hodin. Zahájí jej salva z kanónových 152 mm houfnic DANA.

„Bahna nejsou pouze prezentační akcí pro veřejnost, ale jsou také součástí výcviku jednotek pozemních i vzdušných sil,“ zdůraznil plukovník gšt. Ivo Střecha a dodal, že Pozemní síly AČR letos pokračují v přípravě 4. a 7. brigádního úkolového uskupení, ve výcviku jednotek vyčleněných do sil rychlé reakce, sil velmi rychlé reakce NATO, battlegroups Evropské unie a v přípravě jednotek do zahraničních operací.

Českou armádu doplní vojáci z Polska, Rakouska a USA

Plukovník gšt. Střecha přivítal možnost zúčastnit se ukázek na Bahnech, protože při nich si profesionálové AČR mohou procvičit standardní postupy. Upozornil, že letošní armádní ukázka se odehraje pod velením velitele 7. mechanizované brigády a na Rokycansko se přesunou jednotky prakticky z celé České republiky. Ze zahraničních armád se akce zúčastní vojáci z Polska, Rakouska a USA. AČR bude reprezentovat na 1 400 osob s více než pěti sty kusy techniky a šesti sty kusy zbraňových systémů.

„V letošním ročníku dojde k některým zásadním změnám. Především v programové části historických ukázek. Kromě armády se účastní také Policie ČR, Vězeňská služba, Hasičský záchranný sbor a další složky. Program bude letos určitě neméně atraktivní a očekáváme, že ho zhlédne přímo na Bahnech asi 50 tisíc návštěvníků. Letošní ročník zahrnuje kromě tradičního defilé historické techniky, také tři historické ukázky. Jedna z nich má být překvapením a váže se ke stému výročí vítězné bitvy československých legionářů u Zborova,“ řekl v úvodním vystoupení František Koch  a dodal, že přípravy na 28. ročník akce Bahna v současné době vrcholí.

Dále prozradil, že třešničkou na dortu v historické části ukázek bude premiéra nasazení repliky německého druhoválečného tanku Panther. Historických ukázek se účastní na 350 uniformovaných dobrovolníků a asi sto kusů techniky.

Autor: Miroslav Šindelář, www.acr.army.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *