Animovaný SEN bude snít Plzeň od čtvrtka do neděle

Více než 200 krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi, pozoruhodné praktické workshopy, výjimečné celovečerní animované filmy, výstavy filmových dekorací, prezentace nových počítačových her nebo zajímavá setkání nad aktuálními tématy audiovizuální a filmové výchovy, to vše slibuje 12. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie 2017. Letos se uskuteční od čtvrtka 16. do neděle 19. listopadu v Plzni v prostorách Moving Station a Cafe Anděl. Jednotícím motivem je letos téma „SEN“. Na přehlídku, která je asi největší svého druhu v České republice, míří každý rok stovky filmařů nejmladší generace, kteří představují svá díla ostatním, navštěvují workshopy, besedy o filmech i setkání s profesionálními tvůrci.

„Soutěžní část festivalu se rok od roku rozšiřuje a podstatně se rozšiřuje i mezinárodní účast. Filmy na festival posílají děti různého věku, od malých autorů z prvních tříd po studenty vysokých uměleckých škol,“ uvedl ředitel Festivalu Animánie Jan Příhoda. „Profesionální filmaři k nám většinou doprovázejí své nové či starší snímky a dětem představují jejich vznik,“ dodal Příhoda.

Letos se mají diváci a účastníci festivalu na co těšit. Srpnový hit Hurvínek a kouzelné muzeum, který poprvé převedl slavné české hrdiny, původem z Plzně, do světa počítačové animace, doprovodí v sobotu 18. 11. syn nástupce Josefa Skupy a dlouholetého principála Divadla S+H Miloš Kirschner ml. Právě on se výrazně podílel na scénáři filmu. Do Plzně s ním zavítá režisér a producent filmového Hurvínka Martin Kotík.

O den později bude na Animánii uveden také nový film Aurela Klimta Lajka. Pozoruhodný projekt, který má původ v divadelní inscenaci o prvním vesmírném psu, vznikal řadu let. Jeho první část již mohli návštěvníci Festivalu Animánie vidět v roce 2013. Lajku do Plzně doprovodí sám autor Aurel Klimt. Festival připomene i kultovní animák z roku 2009 Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny (divadelní verzi připravila s režisérem Jiřím Bartou v roce 2015 i plzeňská Alfa). Právě Barta uvede na Animánii po projekci ještě zajímavou prezentaci o vzniku filmu.

Tradičně zajímavá setkání slibují také programy porotců festivalové soutěže. Filmy bude letos hodnotit jedna z nejlepších současných režisérek české animace Kristýna Dufková. Ta uvede také pásmo svých filmů. Zahraniční část poroty tvoří pedagogové filmové výchovy. Z Itálie míří do Plzně pedagog a filmař Roberto Paganelli, z Polska přijede pedagožka a filmová teoretička Paulina Zacharek. „Mezinárodní účast v porotě považujeme již několik let za velmi pozitivní přínos, protože rozšiřuje pohled na filmovou tvorbu,“ dodal Jan Příhoda.

Návštěvníky festivalu čeká i bohatá interaktivní část. „Každý den probíhají otevřené i specializované praktické dílny filmu a animace,“ řekl Příhoda. Festival, ve spolupráci s Vodárnou Plzeň, chystá workshop na téma Vodní živel v animaci, se studenty bratislavské Vysoké školy múzických umění si děti vyrobí vlastní loutky, ve spolupráci s Divadlem Alfa proběhne dílna filmového zvuku, návštěvníci mohou zajít i na dílnu jednoduché animace či na scénáristický workshop.

Patronem části festivalu, věnované počítačovým hrám, je opět studio Amanita Design. Jeho dvorní výtvarník Jaromír Plachý představí na festivalu aktuální herní novinku Chuchel.

O pozoruhodnou výstavu se letos postarala Vysoká škola múzických umění v Bratislavě, která do Plzně veze rozsáhlou kolekci loutek, dekorací a filmových návrhů, které vytvořili studenti v uplynulých letech. Řada jejich filmů byla přitom oceněna na významných festivalech.

Letošní Animánie chystá i bohatý program, věnovaný filmové a audiovizuální výchově. Ve spolupráci s kanceláří Kreativní Evropa ČR proběhne v Plzni například seminář, který představuje nadějné projekty mediálního vzdělávání. Projekt Free Cinema zase uvede besedu o vztahu filmové a dramatické výchovy nebo dílnu Jak vznikl film. „Je nám ctí, že se na Animánii opět uskuteční zasedání Asociace pro filmovou výchovu. Probíhá zde řada klíčových debat o současnosti a budoucnosti filmové výchovy v ČR,“ dodal Příhoda.

A na co by ředitel festivalu ještě diváky rád pozval? „Rozhodně na unikátní program, který připomene díla Hermíny Týrlové, skvělou novinku Červená želva nebo výběr z programu festivalu Anifilm v Anděl Cafe,“ řekl Příhoda.

Kompletní program festivalu najdete na stránkách www.animanie.cz.

Vstupenky na Festival Animánie budou k dostání od listopadu prostřednictvím systému Plzeňská vstupenka nebo přímo v Moving Station (Koperníkova 56, Most I. M. Jirouse, Plzeň).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *