Aleš Padrta navrhl speciální držák na lahvičky s očkovací látkou. Jako první ho využili v Rokycanech

Má tvar včelí plástve a výrazně pomáhá hlavně menším vakcinačním centrům při očkování proti covidu. Absolvent Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity Aleš Padrta(na fotografii) navrhl speciální držák na lahvičky s očkovací látkou. Ve spolupráci s kolegy ze specializované univerzitní laboratoře vytvořili jeho model a následně ho vytiskli na 3D tiskárně. Jako první výrobek využívají ve vakcinačním centru v Rokycanské nemocnici.

Distribuce nové vakcíny proti nemoci covid-19 vyžaduje specifické zacházení. Skladování originálních balení probíhá při velmi nízkých teplotách na úrovni -72 °C. Tento způsob uchování je však možný pouze ve velkých nemocnicích, které disponují potřebným mrazicím zařízením. Před aplikací je nutné vakcíny rozmrazit, pak se lahvičky mohou skladovat ještě dalších pět dní pouze v chladničce při teplotách 2 – 8 °C. Z velkých balení se proto průběžně vyndávají pouze menší množství pro jednotlivá vakcinační centra.

Produktinformationen zu Izolivin

Izolivin

“Navržený držák, který má tvar včelí plástve, chrání při přepravě celkem dvanáct lahviček vakcíny,” říká autor nápadu Aleš Padrta. „Usnadňuje tak manipulaci při přepravě v aktivních termoboxech i skladování v chladničkách,” vysvětluje. Unikátní tvar umožňuje snadnou výměnu vzduchu v okolí lékovky. Díky tomu je možné zahřát vakcínu před aplikací přímo v držáku.

Lahvička je celou dobu chráněna i proti převrhnutí, což je důležité pro zachování kvality séra, která se s případnými otřesy snižuje. Držák tak fixuje lahvičku ve vertikální poloze a celkově usnadňuje správné zacházení s vakcínou od jejího vyzvednutí v mraženém stavu až do okamžiku aplikace.

Finální, pátou verzi 3D modelu dali autoři k dispozici na Internet. Každý s možností 3D tisku si jej může stáhnout a pomoci vakcinačním centrům ve svém okolí.

Zdroj: ZČU Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *