Aleš Briscein má šanci získat už třetí Cenu Thálie, tentokrát za roli v plzeňské Armidě

Slavnostní udílení jubilejního 30. ročníku Cen Thálie se bude konat 30. září 2023 v Národním divadle v Praze, celý večer bude v přímém přenosu vysílat Česká televize. Odborná porota oznámila nominované umělce – Divadlo J. K. Tyla se může těšit z jedné přímé a čtyř širších nominací.

Získat svou třetí Cenu Thálie může 30. září Aleš Briscein. Uznávaný tenorista tentokrát zaujal odbornou porotu svým výkonem v roli rytíře Rinalda v opeře Armida, jež měla premiéru v režii ředitele divadla Martina Otavy v lednu tohoto roku. „Jeho Rinaldo vyniká přirozeným hereckým projevem, v němž není prostor pro operní manýru, a důmyslně vygradovaným výkonem, který vrcholí v závěrečném monologu a duetu s Armidou na konci opery,“ zaznělo v hodnocení poroty.

Jeho kolegyně Ivana Veberová za ztvárnění titulní role ve stejné inscenaci byla oceněna širší nominací. Mezi dalšími širšími nominacemi se objevila Lucie Silkenová za roli Jitky v opeře Dalibor, tanečnice Zuzana Hradilová za ztvárnění Edith Piaf v tanečním muzikálu Edith – vrabčák z předměstí a Pavel Klimenda za titulní roli v muzikálu Orlando, jenž získal 1. místo ve 2. ročníku soutěžního projektu o nový, dosud neuvedený muzikál INTRO ’22.

Aleš Briscein původně vystudoval hru na klarinet a saxofon a poté operní zpěv na Pražské konzervatoři. Ve studiu pokračoval na Západočeské univerzitě v Plzni. Je stálým hostem Opery Národního divadla a Státní opery v Praze. K jeho nejvýraznějším rolím patří Jeník v Prodané nevěstě, Princ v Rusalce, Lohengrin, Alfredo v La traviatě, Nemorino v Nápoji lásky, Belmonte v Únosu ze serailu ad. Od roku 2004 spolupracuje s Opéra national de Paris (Prodaná nevěsta, Káťa Kabanová, The Rake‘s Progress ad.) a na zahraničních scénách hostuje pravidelně: Bayerische Staatsoper München (Jenůfa, Z mrtvého domu), Komische Oper Berlin (Die tote Stadt, Evžen Oněgin, Mazepa, Così fan tutte), Deutsche Oper Berlin (Věc Makropulos), Semperoper Dresden (Die tote Stadt), Teatro Real Madrid (Věc Makropulos), Oper Frankfurt (Dalibor, Königskinder, Výlety pana Broučka), Grand Théâtre de Genève (Saint François d’Assise), Theater an der Wien (Vojcek, Rusalka), Mariinsky Theatre St. Petersburg (Lolita), Boston Opera (Dimitrij, Der Zwerg), Oper Graz (Der Zwerg) ad. Vystupoval na prestižních festivalech jako například Pražské jaro, Salzburger Festspiele (Věc Makropulos), Edinburgh International Festival (Evžen Oněgin), Tiroler Festspiele (Lohengrin), Wiener Festwochen (Zápisník zmizelého). Aleš Briscein je pravidelně zván ke spolupráci s významnými orchestry doma a v zahraničí – Česká filharmonie, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, BBC Symphony Orchestra, Royal Scottish National Orchestra ad. Vystupoval v mnoha zemích Evropy, v Japonsku, Kanadě, Mexiku, Koreji i Austrálii. Je držitelem prestižního ocenění Österreichischer Musiktheaterpreis 2018 za nejlepší mužský výkon v hlavní roli opery Der Zwerg v Opeře Graz, a také držitelem Ceny Thálie za nejlepší mužský výkon za rok 2012 – Romeo v Gounodově opeře Romeo a Julie (Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě) a za rok 2014 – Jaroměr v opeře Pád Arkuna (Národní divadlo v Praze).

Martina Drbušková, foto Irena Štěrbová a Martina Root

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *