Akvabely mají v sobotu premiéru pod plzeňským nebem

Kultovní hra Davida Drábka Akvabely se po 11 letech vrací do Plzně díky festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Premiéra se odehraje v sobotu 1. 7. od 20:30 na scéně, která pro festival vyrostla na prostranství U Zvonu. Kromě premiéry a deseti představení Akvabel se diváci v červenci mohou těšit na reprízy Dona Quijota a detektivní komedie Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes!

Letošní jubilejní 10. ročník zahájilo 20. 6. taneční představení Ghana zrána. To bylo součástí doprovodného programu Divadelního léta, stejně jako Open Air Slam, který festival 28. 7. zakončí. Do konce června je ve Smetanových sadech k vidění výstava Deset divadelních let.

 Režisérem Akvabel je stejně jako v roce 2006 Vilém Dubnička, nastudování je ale zcela nové – původní inscenace se odehrávala v komorním prostředí divadelního klubu DJKT, letos Akvabely získaly nový rozměr pod širým nebem. Z dřívějšího obsazení zůstávají představitelé tří hlavních rolí Bronislav Kotiš (Pavel), Zdeněk Rohlíček (Filip) a Michal Štěrba (Kajetán).

Na premiéru se do Plzně chystá i autor Akvabel, jeden z nejhranějších současných českých dramatiků, David Drábek. Za Akvabely získal v roce 2004 cenu Nadace Alfreda Radoka v kategorii Nejlepší původní česká divadelní hra.

„Říká se: Nevstoupíš dvakrát do stejného bazénu. Ale mám prazvláštní tuchu, že v Plzni se to podaří. Jen se tážu sám sebe – Neztratil příběh tří kamarádů po letech na naléhavosti? Pokud ne, od radosti navléknu plavky zděděné po tetě, oholím si nohy, navštívím první aquapark a ve vířivce zpívat budu We are the world, we are the children!“ říká David Drábek.

V Akvabelách se představí řada herců, známých z dřívějších ročníků Divadelního léta: Diana Toniková (Markéta), Klára Krejsová (Edita), Andrej Polák (Ivan), Jana Kubátová (Paní Magda, první) nebo Antonín Procházka ml. (režisér). Další si na festivalu pod plzeňským nebem zahrají poprvé: Kamila Šmejkalová (Asistentka, druhá), David Hradil (Radek) a David Kubát (syn Magdy). Vůbec poprvé se v inscenaci Divadelního léta objeví také dětská role, budou se v ní střídat Helena Hadrbolcová (Simona) a Domink Uriča (Šimon). „V textu je Šimon chlapec, nám ale na konkurz přišla moc šikovná Helenka, tak jsme pro alternaci udělali z Šimona Simonku,“ vysvětluje režisér a umělecký ředitel Divadelního léta Vilém Dubnička. Symbolicky bude přítomen i duchovní otec festivalu Jan Přeučil, jehož hlasem promluví ze záznamu duch žaludku.

Dramaturgem inscenace je Jiří Janků, scénu Akvabel navrhl Pavel Kodeda, kostýmy Lenka Polášková, choreografie je dílem Petry Parvoničové a hudbu složil Pavel Hrubý.

 

Dopravní omezení

V pátek 30. června a  ve dnech, kdy se hraje v červenci, bude v době představení přibližně od 20:15 do 24:00 provoz v lokalitě U Zvonu omezen. Vjezd bude povolen pouze dopravní obsluze a řidiči budou upozorněni, aby snížili rychlost. „Naši brigádníci vždy provoz na místě regulují. Všem, kterých se naše omezení dotkne, se předem omlouváme a děkujeme jim za pochopení. Děkujeme také Plzeňským městským dopravním podnikům, jejichž tramvaje budou v době představení projíždět se zvýšenou opatrností, sníženou rychlostí a bez zvukových signálů. Provoz tramvají omezen nebude,“ říká ředitelka festivalu Marcela Mašínová.

 

Divadelní léto je největším open air divadelním festivalem v Plzeňském kraji, v posledních letech se jeho návštěvnost ustálila na 8 000 diváků. Festival každoročně zasazuje do kulis historického centra Plzně vlastní originální inscenaci.

 

Program 10. ročníku festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem

prostranství U Zvonu, Plzeň

začátky představení vždy ve 20:30

 

Ghana zrána

(doprovodný program ve spolupráci s Tancem Praha)

  1. 6.

 

Akvabely

premiéra 1. 7.

reprízy 2. 7., 3. 7., 4. 7., 9. 7., 10. 7., 11. 7., 12. 7., 13. 7., 14. 7. a 15. 7.

 

Don Quijote

reprízy: 18. 7., 19. 7., 20. 7., 21. 7., 22. 7.

 

Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes!

reprízy 25. 7., 26. 7., 27. 7.

 

Slam Poetry Open Air

(doprovodný program)

  1. 7.

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *