A JE TO! Zkuste si alespoň na chvíli zahrát na Pata a Mata. V Českých Budějovicích

A JE TO! Interaktivní výstava vás zavede do světa dvou pověstně nešikovných kutilů Pata a Mata, pro které není žádná komplikace překážkou a své kutění si umí patřičně užít. Těšit se můžete v historické budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích třeba na animační dílnu, originální scény a loutky z oblíbeného večerníčku, hernu, fotokoutek, vzdělávací program pro školy a mnoho dalšího!

Vernisáž výstavy je 4. května v 16 hodin, pro veřejnost bude expozice otevřena od 5. května do 28. září 2023.

Díky pracovnímu listu, který vás výstavou provede, neminete žádný z připravených úkolů. Čeká vás luštění křížovky, skládání 3D kostek, vybarvování omalovánek nebo třeba tvoření vlastního pohyblivého obrázku. Součástí výstavy jsou totiž i dříve využívané optické přístroje, které předcházely vynálezům vedoucím k filmovému promítání, jak ho známe dnes. Vyzkoušíte si a zjistíte, na jakém principu funguje thaumatrop, fenakistiskop, zootrop nebo praxinoskop, a kdo má jejich sestrojení na svědomí. Díky těmto přístrojům jsme totiž postoupili od fascinace pohyblivým obrázkem po filmový pás a kameru. Každé splnění úkolu si pak můžete potvrdit razítkem na pracovní list.

V další části výstavy se seznámíte s historií natáčení večerníčkového seriálu i s dějinami animace jako takové. Dozvíte se, jak vznikají animované, kreslené nebo loutkové pohádky a jak se od sebe navzájem liší. Neminou vás ani informace o samotných tvůrcích oblíbeného večerníčku Pat a Mat: Lubomíru Benešovi a Vladimíru Jiránkovi. Uvidíte také projekci filmu PAT a MAT i dokument o tom, jak se takový snímek natáčí.

Vzdělávací program pro školy k této výstavě (především pak pro mladší žáky) můžete objednávat na e-mailové adrese faktor@muzeumcb.cz nebo využijte online formulář na www.muzeumcb.cz v sekci Vzdělávání – Aktuální nabídka.

Zdroj: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *