25hodinové taneční představení Miřenky Čechové v průhledné krychli v zahradě Werichovy vily

 

Představení Momentum, inspirované tanečním uměním butó, které bylo premiérově uvedeno v červnu na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla), se přesouvá v rámci festivalu Nultý bod do nového prostoru – průhledné skleněné krychle. Tanečnice Miřenka Čechová a Sabine Seume nabídnou zamyšlení nad každodenní uspěchaností života v performanci, kterou popisují jako hledání podstaty bytí skrze zpomalený čas a prázdnotu. Tematickou inspirací se jim staly impresionistické obrazy Moneta, Maneta, Pissarra či Caillebotteho. Performance Momentum proběhne v rámci festivalu Nultý bod od 22. července od 17.00 do 23. července do 18.00 v průhledné krychli umístěné  v zahradě Werichovy vily na ostrově Kampa. 

Před zraky návštěvníků v průhledné krychli umístěné před Werichovou vilou zakusí performerky Miřenka Čechová a Sabine Seume maraton všednodenních intimních momentů, stejně jako extrémních okamžiků únavy a vyčerpání.  Momentum odstartuje 22. července v 17.00 a potrvá celých 25 hodin bez přerušení až do 23. července do 18.00. Performance, která byla v červnu premiérově uvedena na náměstí Václava Havla, je ve svém druhém uvedení  inspirována slavnými výtvarnými díly z období impresionismu.To, co jsme jako tanečnice prožívaly na piazzettě, byly právě ony nehybné, přesto však rozechvě obrazy, nedokončené skeče, imprese okamžiku. Vlající oblečení ve větru vytvářelo dojem roztřesených tahů štětce. Jakoby se naše siluety lehce chvěly, ačkoli my jsme se téměř nehýbaly. S impresionismem to má také společný onen neopakovatelný okamžik. Pro diváky to tak bude opět vizuální meditace, v níž se jedna obrazová imprese pomalu prolíná do druhé,“ vysvětluje Miřenka Čechová.  Tancem budou tak  vytvářet reference na vybrané impresionistické obrazy – například Monetův Východ Slunce, Manetova Snídaně v trávě či Pissarrovy Koupající se ženy na břehu řeky. Na několik hodin se k performerkám připojí tanečnice Markéta Vacovská.

 V rámci festivalu Nultý bod se nebude Momentum odehrávat v otevřeném prostoru, ale v prázdné skleněné krychli 5x3m umístěné na zahradě před Werichovou vilou. Performerky nebudou mít v okolí žádné předměty ani opulentní kostýmy – vše bude bílé a velký důraz tak bude kladen na představivost diváků. „Přehlcenost věcmi v reálném životě nás odvádí od nás samých. Cesta dovnitř sebe vede skrze minimalizaci vnějších podnětů. Zbavujeme se věcí, vnějších informací a vizuálních podnětů. Oprošťujeme, očišťujeme, hledáme čistou esenci bytí v prostoru, skrze tělesnou zkušenost. Prostředkem nám k tomu je právě zpomalený pohyb a nezahlcený prostor,“ dodává k performanci Miřenka Čechová.

 

Momentum – Nultý bod 2017:

  1. 7. od 17.00 nonstop do 23. 7. do 18.00, Werichova vila, ostrov Kampa

 


 Miřenka Čechová

Miřenka Čechová je v současnosti jednou z nejvýraznějších představitelek tanečního a fyzického divadla, působící jak v Čechách, tak v zahraničí. Po absolutoriu na Taneční Konzervatoři v Praze v oboru klasický balet, vystudovala paralelně DAMU (Alternativní divadlo) a HAMU (Nonverbální divadlo), kde v roce 2012 obhájila doktorát v oblasti režie fyzického a mimického divadla. Během studia získala prestižní Fulbrightovo stipendium pro výzkum a pedagogickou činnost na American University ve Washingtonu DC. Jako performerka má na svém kontě více než 18 celovečerních inscenací, jež mnohá, většinou autorská, získala významná zahraniční ocenění, např. S/He is Nancy Joe (The Best of Contemporary Dance 2012 by Washington Post, Herald Angel Award na Edinburském Fringe festivalu), The Voice of Anne Frank (Best of Overseas Production na Internatinal Arts Festivalu v Jižní Africe, Outstanding Performance Award na pražském Fringe festivalu, Best of Fringe na amsterodamském Fringe festivalu), Antiwords (cena Divadelních novin, Cena Next Wave festivalu, cena Skupovy Plzně), a mnohá další. Jako režisérka a choreografka vytvořila více než deset celovečerních inscenací, často v zahraničních koprodukcích, např. Sniper’s Lake (v koprodukci s Baerum Kulturhus v Norsku), Krevety á la Indigo (podpořené rezidencí v Brollin Schlos v Německu), FAiTH (podpořené rezidencí v Atlas Performing Art Center ve Washingtonu DC), Vernisáž (v produkci New Music Theater ve Washingtonu DC), nejnověji Lessons of Touch spolu s Jiřím Bartovance, Vivisectic (v Center for Performance Research v Brooklynu a v Gibney Dance, New York). Její poslední režie patří operní produkci Opera and the French Revolution, pro níž byla oslovena americkým barokním orchestrem Opera Lafayette a byla uvedena v Rose Theatre Lincoln Center v New Yorku a v Lisner Auditoriu ve Washingtonu DC. Miřenka Čechová se věnuje též pedagogické činnosti, přednášela na několika amerických univerzitách a nepravidelně vede předmět Autorská tvorba na HAMU. Je spoluzakladatelkou dvou divadelních skupin: Spitfire Company, Tantehorse a mezinárodního festivalu Nultý bod. Nepravidelně vede předmět Autorská tvorba na HAMU.

 

Sabine Seume

Sabine Seume, německá performerka, choreografka a pedagožka, studovala pod vedením Piny Baush. Následně odjela do Japonska, kde strávila 6 let studiem japonského tance butó u Carlotta Ikeda’s Butoh company Ariadone. Po návratu do rodného Německa založila svou skupinu Sabine Seume Company, v níž se oba dva vlivy prolínají. Sabine Seume ve svých projektech propojuje moderní evropskou estetiku s východním uměním. Její tanečně divadelní představení, která získala několik evropských ocenění, jsou tvořena ve spolupráci s experimentálními umělci různých žánrů. Nejčastěji přesahují k hudebnímu a vizuálnímu umění. Všechna její představení jsou motivována touhou po experimentu. V roce 1994 získala Prix Mandapa za nejlepší solový projekt v Pau (Francie). 1997 ocenění za nejexperimentálnější projekt na Brahms Festival v Bělehradu. 1998 nominovaná na cenu Förderpreis Darstellende Kunst der Stadt Düsseldorf.

 

Tantehorse

Soubor Tantehorse byl založen dvěma mezinárodně uznávanými umělci: Miřenkou Čechovou a Radimem Vizváry. Oba režiséři, choreografové, umělci a pedagogové jsou známí jako nezávislí a přední odborníci na fyzické divadlo, pantomimu a pohybové divadlo, a to jak v Evropě, tak ve Spojených Státech. Činnost Tantehorse je založena na silné fyzické artikulaci vycházející z tance, pantomimy a rozličných divadelních technik. Vysoce originální a vizuálně výrazné inscenace dosáhly výjimečného mezinárodní uznání jako “The best of Contemporary dance 2012” dle deníku The Washington Post nebo “The Herald Angel Award” (The Fringe festival Edinburgh 2013).

Jedním z nejdůležitějších témat tvorby Tantehorse je IDENTITA a její vyjádření prostřednictvím fyzické paměti s přímým apelem na diváky. Společně zkoumají nové možnosti a experimentují s fyzickým jazykem. Poslední dobou zvláště v projektech, které se pohybují na pomezí výtvarného divadla, performance, opery, pantomimy a uměleckých instalací.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *