Zbroj českého válečníka vyjde i na desítky tisíc!

Neméně důležitým prvkem na účasti v mezinárodní soutěži středověké Bitvy národů jsou jednak kvalitní zbraně, ale hlavně ochranné prvky, tedy zbroj, která dokáže odrazit a zejména ochránit bojovníka před dobře mířenou ránou. Důležitým faktorem v Bitvě národů je také historický podtext výbavy, která musí naplňovat dobové reálie, proto se její ceny může vyšplhat k horentním sumám.

Začátečníci, kteří naleznou smysl bytí ve středověkých bitvách, to rozhodně lehké nemají. Na samých počátcích poznávání všeho, co obnáší plně kontaktní středověký boj, je tvrdý trénink, ale také studium středověkého života a s tím spojený historický kontext. Každá zbroj, zbraně, štíty, ale i oblečení vychází ze středověkých záznamů, na něž se klade důraz, aby zážitek byl co nejpravděpodobnější. Ceny za plnou výbavu válečníkovy zbroje se průměrně pohybují u nás okolo 30 tisíc Kč a v zahraničí i kolem 80 tisíc Kč.

Výbavu zadarmo nečekejte

„Každý nováček, který chce k nám do týmu a chtěl by bojovat v tomto novém sportu, si sám musí pomalu sestavit zbroj vlastní. Je to hned z několika důvodů. Jednak z bezpečnostního hlediska, protože by zbroj měla být takzvaně šitá na míru, a jednak z toho, že nám dokáže, že má opravdu o středověk zájem,“ říká Tomáš Gajdošík, tiskový mluvčí českého HMB a jeden z bojovníků.

 

Kvalitní výzbroj je nutnost

„Zbroj opravdu funguje, když dostanete ránu, tak pak zjistíte, proč je vlastně tak důležitá. Víme, že můžeme dostávat rány, ale pak zbroj normálně sundat a dále žít a fungovat. Samozřejmě, že po soubojích zůstanou nějaké modřiny a natažené svaly. V těch horších případech přetržený úpon nebo vykloubené rameno. To už pak samozřejmě záleží na samotné výbavě. Ti lidi, co se dostanou na mistrovství, už mají perfektní výzbroj. Na soutěži není místo pro chyby a nekvalitní zbroj,“ vysvětluje Tomáš Gajdošík.

 

Důležitý je historický podtext!

Mistrovství světa Bitva národů si zvláště zakládá na historickém podtextu, který je nutno čerpat z historických faktů. Aktéři mistrovství jsou povinni předkládat zbroj k posouzení před samotnou účastí na turnaji. „Dlouho před samotným turnajem Bitvy národů se zbroj musí zaslat k posouzení rozhodčím k takzvané autenticitě. Ti kontrolují, jestli ta konkrétní zbroj odpovídá dobovým reáliím. Zbroj tedy musí být jednak bezpečná, tak i čerpat z historického podkladu. Zbroj se zasílá komisi ke schválení. Oni pak rozhodnou, zdali je vše tak, jak má být,“ doplňuje Tomáš Gajdošík.

„Zbroj se dává dohromady postupně a pak se už jen vylepšuje. Já mám třeba rekonstrukci zbroje, které se nejvíce našlo při vykopávkách u Visby, města ležícího na Gotlandském ostrově, kde ve středověku proběhl ozbrojený konflikt mezi Gotlandskou domobranou a dánskou armádou vedenou Valdemarem IV. v roce 1361. Je to zbroj kožená, která je podbíjená železem, již jsem si dokázal vyrobit během dvou měsíců sám. Kamarád má kovárnu, tak jsme se prostě po práci scházeli, objednali materiál, plech, který se dá kalit, a roli kůže a dělali to dva měsíce podle dostupných písemností. Samozřejmě, že helmu jsem si koupil, ale ochranu těla a končetin jsem si vyrobil sám,“ prozrazuje Tomáš Gajdošík.

 

Výroba, nebo koupě? Obojí vyjde na nemalé peníze.

„Moje zbroj by normálně stála 30 až 80 tisíc korun. Díky tomu, že jsem si ji udělal sám, jsem za materiál utratil jen 10 tisíc korun. Rozpětí ostatních zbrojí, které uvidíme na turnaji, je mezi 30 až 250 tisíci. Samotnou cenu pak zvedají jen historické detaily. Stačí i malé ozdobné prvky a cena zbroje se pak navyšuje. Je to prostě umění, a to se cení. Nejkrásnější zbroje mají západní státy – Francouzi, Angličané. Naopak východní bojovníci mají zase mongolské či ruské typy zbrojí, které jsou krásné zase jinak,“ upřesňuje Tomáš Gajdošík.

 

Utracené nemalé částky za kompletní zbroj si je bojovník plně vědom. Nejen, že v tom může hezky vypadat, ale i proto, že jsou jeho investované peníze na těle pěkně pocítit. Zbroj s helmou může vážit průměrně dvacet kilo, samotná helma váží kolem sedmi kilo. Půldenní nošení je pak na bojovníkovi pěkně znát.

Mistrovství světa Bitvu národů každý rok navštíví více než 15 tisíc lidí. Vstupenky na tuto unikátní akci, na níž se utkají bojovníci národních týmů z více než třiceti pěti zemí světa, si zájemci mohou zakoupit na www.ticketpro.cz.

Další informace o Bitvě naleznete zde: www.bitvanarodu.cz.                     (tz)

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *