Zamyšlení: Jak se stanu sporťákem

Nikdy jsem nechtěl být sportovním redaktorem. Nedokázal bych to. Neumím mluvit rychle a sem tam zapomenu nějaké jméno. Vím sice, o koho jde, vidím v duchu jeho obličej, ale jméno ne a ne naskočit. Uvědomil jsem si to znovu při nedávném mistrovství světa v hokeji. Sportu moc nerozumím – a tomu vrcholovému zvlášť. Ale mistrovství světa je prostě mistrovství světa a jako takové ho alespoň okrajově vnímá skoro každý Čech.

Když jsem si ve zpravodajství přečetl, že „Murray tým podržel po ráně Gulaše i nebezpečné teči Paláta, kterému poslal střílenou přihrávku před branku Kubalík,“ a že „po pouhých deseti vteřinách vypálil Couturier, odraženého puku se zmocnil Nurse, rychle obkroužil branku a o Bartošákův beton skóroval“, snažil jsem si představit, jak se to na tom ledě vlastně událo a kdo ke komu vlastně patří. Nedokázal jsem to.

Možná pod dojmem hokejového mistrovství se tahle „terminologie příjmení“ dostala i do politiky. V kauze kolem ministra kultury, v době šampionátu na Slovensku, jsme se dozvěděli, že „Staněk v rezignaci zdůraznil, že odchází na přání Hamáčka po „masivní kampani“ a boji s „elitami“, které vyvolalo jeho rozhodnutí odvolat Fajta…“ a dále pak „Jejich odvolání Staněk zdůvodnil závažnými pochybeními v hospodaření. Právě s Fajtem přitom vedl spor i Zeman“. A před závěrem zprávy stojí ještě: „Čas na Zemanovo rozhodnutí podle Wintra ohraničil především sám Staněk.“ Pro vysvětlení – Jan Wintr je ústavní právník, v ostatních jménech se čtenář možná orientuje. Alespoň ten, co se vyzná v „terminologii příjmení“ bez křestních jmen a funkcí.

Budu muset se sebou něco dělat. Začnu čtením a posloucháním sportovních zpráv, pak si udělám seznamy jmen, sportovních odvětví a klubů. Kdo je brankář a kdo útočník. Postupně přejdu i k politikům. Budu vědět, kdo je Hřib a kdo Baxa, zařadím si Babiše, Filipa, Dolejše, Pekarovou-Adamovou a nezapomenu ani na Vopršálka z Kostelní či jakési jiné Lhoty. Bude to stručné a jasné. A pak si klidně troufnu i na to být sporťákem.

Alois Žižka

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *