Začínají volby. Žádné odznáčky, kšiltovky nebo trička s oblíbenou politickou stranou si na sebe do volební místnosti neberte

Přesně ve 14 hodin se otevřou volební místnosti. V Plzeňském kraji se o přízeň voličů uchází 427 lidí, z toho 313 mužů (73,3 procenta) a 114 žen (26,7 procenta). Průměrný věk kandidátů je 46 let. Muži jsou zhruba o půlrok mladší, než ženy. Kandidují za pětadvacet politických stran a hnutí, o šest víc než při minulých volbách v roce 2013. V celé České republice kandiduje přes sedm tisíc lidí na jednatřiceti kandidátkách.

Volit mohou všichni, kterým bude nejpozději v sobotu 18 let. Na co je ještě potřeba při hlasování nezapomenout? Před cestou do volební místnosti si zkontrolujte, zda u sebe máte platný doklad totožnosti. Volební komisi se můžete prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Na řidičský průkaz, rodný list či jiný doklad nebude komise hledět a tomu, kdo nepředloží platnou občanku nebo pas, prostě hlasování neumožní. Kdo by v Plzni zjistil, že nemá platný občanský průkaz, může si nechat vystavit dočasný na Magistrátu města Plzně na náměstí Republiky dnes od 14 do 21,30 hodin a zítra od 8 do půl druhé.

Agitace ve volební místnosti je zakázaná. Takže žádné odznáčky, kšiltovky nebo trička s oblíbenou politickou stranou si na sebe neberte. Ani s nimi by vás komise neměla nechat odhlasovat a měla by vás vyzvat, abyste odešli a přišli v adekvátním oblečení. Stejně tak není možné přijít v masce nebo kukle, protože při prokazování totožnosti musíte mít odkrytou tvář.

Volební místnosti jsou otevřeny v pátek 20. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 21. října od 8 do 14 hodin. Volební komise dá po ověření totožnosti voliči obálku. Do té pak volič vloží vybraný hlasovací lístek. To je možné udělat jen za plentou. Pokud se za ni odmítne volič vydat, neumožní mu komise hlasovat. Za plentu přistupují voliči jednotlivě, výjimku mají ti, kteří mají zdravotní potíže nebo jsou negramotní, těm může jiný volič pomoci lístek vyplnit, nesmí to však udělat člen komise.

Hlas platí i v případě, že je lístek podepsaný, počmáraný (je-li čitelné, o kterou stranu se jedná), přehnutý nebo dokonce natržený, nesmí být ale přetržený, to už by byl hlas neplatný. Neplatný by byl hlas i v případě, že do obálky vložíte více hlasovacích lístků nebo lístek vhodíte do urny bez obálky. Tu není nutné zalepovat, naopak členové volební komise preferují, když obálka není zalepená, což i zrychluje sčítání.

Na hlasovacím lístku vybrané strany lze zakroužkovat až čtyři preferované kandidáty. Pokud jich zakroužkujte více, hlas pro stranu je sice platný, ne však preferenční hlasy pro jednotlivé kandidáty. Pokud preferujete kandidáta na prvním místě, i u toho je potřeba udělat kroužek. Jeho postavení na kandidátce automatickou preferenci neznamená.

V módě jsou selfie, i ve volební místnosti si ho můžete pořídit. ale vhodné se domluvit s volební komisí. Je možné si vyfotit i vlastní hlasovací lístek a zveřejnit to na internetu, klidně i v průběhu voleb. Fotoaparát nebo mobil nesmíte mít na tyči.

Pokud jste si před volbami vyřídili voličský průkaz, musíte jej před hlasováním předat volební komisi, která vás zapíše do zvláštního seznamu voličů. Pokud jej jednou úřad vydal, není možné bez voličského průkazu hlasovat, a to ani v případě, že byste se nakonec dostavili do své místně příslušné volební místnosti. Z jejího voličského seznamu jste totiž už ve chvíli, kdy dostanete voličský průkaz, vyškrtnuti.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *