Záchranáři trénovali na Hracholuskách jeden z nejtěžších manévrů – záchranu osob z vody

http://www.acr.army.cz/assets/informacni-servis/zpravodajstvi/soucinnostni-cviceni-pilotu-a-leteckych-zachranaru-01.jpg

Jednu z nejnáročnějších činností, záchranu osob z vody, trénovali na přehradě Hracholusky společně posádky vrtulníků W-3A Sokol z kbelské 243. letky a letečtí záchranáři Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Informoval o tom web Ministerstva obrany ČR.

„Vše musí být perfektně zkoordinované. Na vodní hladině se pilot nemá čeho chytit. Palubní technik ve dveřích vrtulníku, to jsou pilotovy druhé oči. Tady se pozná, jak je pilot s vrtulníkem sžitý. Létat vodní hladinu je takzvaně „top“ v umění vrtulníkového pilota,“ říká velitel vrtulníkové letky ze Kbel podplukovník Peter Smik.

Nejprve při nízkém průletu a s minimální dopřednou rychlostí stroje skočili do vody hasičští záchranáři v neoprenové kombinéze. Poté se k nim Sokol vrátil a s pomocí podvěsového lana je postupně bezpečně přepravil na nedaleký břeh. Druhé cvičení spočívalo v záchraně hasičů z gumového člunu s využitím palubního jeřábu. Z hlediska létajícího personálu musí být vše perfektně zkoordinováno, aby nedošlo k ohrožení zachránců ani zachraňovaných.

„Při nesprávném manévru vrtulníku je záchranný člun tlačen proudem vzduchu a neustále ujíždí pryč. Posádka musí provést přesný nálet a člun si přibít na vodní hladinu,“ popisuje podplukovník Smik a dodává: „Každá minuta takového výcviku má nesmírnou cenu. I sebemenší zkušenost má v krizové situaci klíčový význam. Například při povodních jsou cvičením získané zkušenosti k nezaplacení.“     (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *