Začalo Chebské varhanní léto. V pořadí už 26. ročník potrvá do 3. srpna

V Chebu začal už 26. ročník série koncertů duchovní hudby a potrvá  až do 3. srpna. Letošní výběr účinkujících nás zavede do světa katedrálních varhaníků. V historii byl post katedrálního varhaníka nejvyšší metou, které mohl hudebník v Čechách dosáhnout. Alespoň co se týče společenské prestiže a stupně v hierarchii hudebnických povolání. Také dnes se tento post těší podobné vážnosti mezi varhaníky, a stejně jako v historii, bohužel nezaručuje zároveň nejvyšší finanční ohodnocení mezi ostatními hudebnickými povoláními.

Uchazeči o tento post musejí prokázat: hudební nadání – kromě schopností hráčských též nadání pro improvizaci, práci s pěveckým sborem, pedagogické nadání, znalosti v oblasti liturgie a v neposlední řadě manažerské schopnosti (pokud se podílí na pořádání koncertů a dalších akcí kolem hudebního kůru). To vše skvěle zvládají naši hosté.

Celkem pět varhaníků nabídlo program na 26. ročník Chebského varhanního léta. Na 1. a 2. koncertu (6. 7. a 13. 7. – Chrám Pokoje) vystoupí současný varhaník plzeňské katedrály sv. Bartoloměje Aleš Nosek a bývalý varhaník od sv. Bartoloměje Adam Viktora. Pro své programy si přizvali hosty – houslistu V. Ochmana a zpěvačku G. Eibenovou. Oba varhaníci přijali opakované pozvání do Chebu s radostí. Milují originální historické nástroje a právě takové oba chebské chrámy nabízejí.

Třetí setkání (20. 7.) zahájí trojici koncertů v chrámu sv. Mikuláše a Alžběty. Varhaník katedrály sv. Víta v Praze Josef Kšica jako svého spoluhráče oslovil dnes již legendárního českého trumpetistu Miroslava Kejmara. Čtvrtý termín (27. 7) si pro návštěvu Chebu zvolil rodák z blízkého Waldsassenu, nyní varhaník katedrály v Eichstättu (Bavorsko), Martin Bernreuther. Romanticky laděný program (včetně skladby C. Francka, kterou připomene 200 let od narození významného francouzského skladatele varhanní hudby). Cyklus zakončíme návštěvou varhaníka katedrály sv. Petra a Pavla v Brně Petra Kolaře se zpěvačkou Hanou Kuželovou (3. 8.). Nabízejí program s výběrem hudby od baroka po 20. století.

Stejně jako v minulých ročnících je program rozdělen mezi dva chebské chrámy: evangelický Chrám Pokoje (1. a 2. termín) a chrám sv. Mikuláše a Alžběty (3., 4. a 5. termín).

PROGRAM KONCERTŮ:
6. červenec: Evangelický Chrám Pokoje
Koncert pro struny a píšťaly
Účinkují: Aleš Nosek – varhaník katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, Vítězslav Ochman – housle

Program: J. S. Bach, L. Vierne, J. Klička aj.

13. červenec: Evangelický Chrám Pokoje
Koncert pro zpěv a varhany
Účinkují: Adam Viktora – varhany, Gabriela Eibenová – zpěv

Program: V. Bellini, G. Rossini, P. Davide da Bergamo aj.

20. červenec: Chrám sv. Mikuláše a Alžběty
Koncert pro trubku a varhany
Účinkují: Josef Kšica – varhaník katedrály sv. Víta v Praze, Miroslav Kejmar – trubka

Program: C. Franck, J. S. Bach, G. F. Haendel,  T. Albinoni, F. X. Brixi, J. K. Vaňhal aj.

27. červenec: Chrám sv. Mikuláše a Alžběty
Recitál Martina Bernreuthera
Účinkuje: Martin Bernreuther, katedrální varhaník z Eichstättu, Německo

Program: F. Mendelssohn-Bartholdy, C. Franck, E. M. Bossi, M. Brosig aj.

3. srpen: Chrám sv. Mikuláše a Alžběty
Koncert pro zpěv a varhany
Účinkují: Petr Kolař – varhaník katedrály sv. Petra a Pavla v Brně, Hana Kuželová – soprán

Program: J. S. Bach, J. D. Zelenka, A. Dvořák, L. Janáček aj.

Koncerty začínají vždy v 19:00, vstupné 80 Kč, předprodej KC Svoboda.

Zdroj: Biskupství plzeňské

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *