Začal vyrábět psí boudy na míru, teď dělá nábytek pro značky Calvin Klein či Adidas

Živnostníkem roku se na Plzeňsku stal truhlář Jiří Procháska. Začínal v roce 1991 v Dýšině u Plzně v dílně o rozměrech šest krát šest metrů výrobou psích bud. „Rozjezd mého podnikání byl úsměvný. Jedna paní například přivedla psa, pro kterého potřebovala vyrobit bydlení. Tak jsem psa změřil a zjistil, že má metr dvacet na délku. Podle toho jsem udělal boudu, jenže se ukázalo, že je moc velká a je tam ozvěna, takže jsem ji musel zase zmenšovat,” vypráví Procháska.

Dnes zaměstnává 30 lidí a dodává své výrobky do celé západní Evropy. Mezi jeho zákazníky patří mimo jiné obchody světových módních značek jako Calvin Klein, Adidas či Vans.

„Tyto zakázky realizujeme přes obchodní firmu Eyelevel, se kterou úzce spolupracujeme od roku 2008. My jim dodáváme dřevo a další firmy zase kov či sklo a oni to dají pro klienty dohromady. Dělali jsme například magnetické panely pro Adidas v New Yorku a zákazník nám pak poslal snímky, na kterých byl u našich výrobků vyfocený newyorský starosta a hvězdy NBA. To nás docela potěšilo,” líčí Procháska.

V roce 1996 koupil objekt staré drůbežárny v Dýšině u Plzně, který postupně změnil v moderní truhlárnu s výrobní halou a obráběcím centrem s CNC stroji. Investoval do lakovny, automatického odsávání a nezávislého a ekologického vytápění celého areálu, a to ze zbytků tepla ve výrobě. „V současné době dokončujeme vlastní showroom a investujeme do softwarového vybavení pro konstrukci a speciální pětiosé obrábění,”prozrazuje své plány Procháska. V budoucnu by rád podnikání předal svým dvěma synům. „Je jim sice jen 13 a 17, ale už toho dost umí. Chodí ke mně na brigádu a zatím je to baví, tak snad jim to vydrží.”

Soutěž Firma a Živnostník roku vyhlašují Hospodářské noviny a letos se koná už podvanácté. Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků se uskuteční 6. prosince na pražském Žofíně.

Zdroj ihned.cz a www.upilouse.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *