Za 28korunové vstupné do čtyřiceti zařízení. Plzeň v sobotu oslaví 105. výročí vzniku Československa

Plzeň si připomene 105. výročí vzniku samostatného Československa celodenním programem. V sobotu 28. října 2023 se do oslav zapojí na čtyři desítky kulturních nebo sportovních subjektů a rovněž významných firem. Prohlídky budov a zajímavých míst s průvodcem, exkurze, návštěvy zahrad, výstav, okružní jízdy historickými vozy veřejné dopravy, odpolední program na náměstí Republiky, komentované procházky nebo sportovní aktivity jsou návštěvníkům tento den nabídnuty za symbolických 28 korun nebo zdarma. Akce vyvrcholí lampionovým Průvodem světel a ohňostrojem na náměstí Republiky.

„Vznik samostatné republiky v Plzni každoročně slavíme tradičně aktivně a s celou rodinou. Rád bych všechny pozval, pojďme si užít město a nechme se nalákat. Otevře se například Luftova zahrada, Památník obětem zla v Hruškově meditační zahradě, ke vstupu zvou Měšťanská beseda, Velké a Nové divadlo, katedrála sv. Bartoloměje a některé Loosovy interiéry, připraveny budou komentované prohlídky radnice. Zájemci mohou navštívit i muzea, galerie, reprezentační prostory plzeňského pivovaru, zoo, DinoPark a oblíbenou experimentální stanici Techmania Science Center včetně 3D Planetária,“ pozval primátor Roman Zarzycký. Zapojí se Krašovská Aktivity Centrum se skupinovým kardio cvičením nebo jumpingem.

„Pestrou programovou nabídku nově doplňují prohlídky letos v únoru otevřeného moderního technologického parku TechTower, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, reprezentačních prostor Plzeňského Prazdroje nebo reaktorové haly Škody JS,“ doplnila Jana Komišová, vedoucí oddělení marketingu plzeňského magistrátu.

V areálu DEPO2015 se otevře gastronomická tržnice DEPO Street Food Market s pestrou ochutnávkou zajímavostí známých z pouličních občerstvení z celého světa. Gastrozónu bude mít i náměstí Republiky, na němž odpoledne zazní písně v podání Spirituál kvartetu, skupiny přímo navazující na legendární československou folkovou kapelu Spirituál kvintet, a pěveckého sboru Pilsen Voice. Své dlouhodobé aktivity předvedou na náměstí Republiky hravou formou skauti, sokolové, Paměť národa Plzeňský kraj a přes rok fungující charitativní projekt DEKApro Hospic svatého Lazara, který činností usiluje o finanční podporu mobilní hospicové služby.

Za pozornost stojí i stezka Šumné Bory aneb Od Semlerových k věznici, která zájemce provede čtvrtí Bory a představí tamější zajímavá místa, události i osobnosti. Součástí stezky je vědomostní soutěž pro děti, jejímž splněním získá účastník malou odměnu. Hrací kartu je možné si vyzvednout v informačním centru na náměstí Republiky 41 nebo v infocentru v Semlerově rezidenci na Klatovské 110. Komentované procházky věnované architektuře města s názvy Šumné Bory a Architektura Roudné: Paměť míst připravil spolek Pěstuj prostor a na prohlídku s průvodcem nazvanou To nejlepší z Plzně zve městská příspěvková společnost Plzeň –TURISMUS.

„Řada místních samozřejmě jednotlivé památky i turisticky atraktivní místa v historickém centru zná. Často však jenom chodí kolem a málokdy se zajdou podívat dovnitř. Plzeňské oslavy vzniku republiky jsou skvělou příležitostí poznat Plzeň zblízka. Na komentovanou prohlídku radnice nebo Měšťanské besedy se běžně nedostanete. Také Loosovy interiéry v Domě Huga Semlera na Klatovské 19 a apartmánu Richarda Hirsche v Plachého 6 jsou přístupné pouze několikrát ročně,“ doplnila Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS, která prohlídky zajišťuje.

Celodenní oslavy zakončí vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka a následně Průvod světel, který vyvrcholí tradičním ohňostrojem na náměstí Republiky. Ohňostroj letos bude takzvaně tichý neboli se sníženou hladinou hluku. Světelné efekty doplní hudba.

Kompletní seznam míst a institucí, které jsou součástí programu Plzeňských oslav vzniku republiky, je k dispozici na webových stránkách www.plzen28rijen.eu. Rezervaci a prodej vstupenek s omezením počtu maximálně pro pět osob na jedno vybrané místo umožňují od 9. října od 9 hodin portál www.plzenskavstupenka.cz a Turistická informační centra Visit Plzeň vedle radnice a na Palubě Hamburk. U některých subjektů je nutné si vstupenky pořídit prostřednictvím jejich prodejních webů.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *