Výstava Gottfried Lindauer. Plzeňský malíř novozélandských Maorů přivedla do Západočeské galerie v Plzni rekordní počet návštěvníků: 5 000 návštěvníků během čtyř týdnů

Kopie (2) - _DSC4390

Výstava Gottfried Lindauer (1839–1926), plzeňský malíř novozélandských Maorů, kterou připravila Západočeská galerie v Plzni jako jednu z hlavních součástí programu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, zaznamenala mimořádný úspěch u veřejnosti: během prvních čtyř týdnů trvání ji navštívilo 5000 návštěvníků.

„Západočeská galerie připravila k výstavě celou řadu doprovodných programů. Kromě přednášek a častých komentovaných prohlídek, konajících se během celého léta, rovněž iniciovala na 14. 6. návštěvu novozélandského ragbyového týmu New Zeland Ambassadors, který v 16h vystoupí na nádvoří Plzeňského Prazdroje a představí slavný rituální tanec haka, který se používá k zastrašení soupeře,“ oznamuje ředitel Západočeské galerie v Plzni a jeden ze spoluautorů výstavy Roman Musil.

 

„Je skvělé vidět, že Lindauerův příběh oslovuje tak velké množství lidí. Působivé jsou nejen samotné obrazy maorských náčelníků, ale i jejich osudy. Diváci oceňují sílu osobních svědectví o životě původních novozélandských obyvatel, které výstava přináší. V Plzni se navíc tyto příběhy netradičně propojují. Třeba tím, že v červenci vystoupí v Plzni baletní mistři bratři Bubeníčkové, kteří představí taneční inscenaci Piano, postavenou na příběhu vztahu západní a domorodé kultury na Novém Zélandu v předminulém století,“ prozrazuje programový ředitel Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 Jiří Sulženko.

Výstava byla připravena ve spolupráci s Auckland Art Gallery Toi o Tāmaki na Novém Zélandu, jež poskytla exkluzivní zápůjčku téměř 50 malířových portrétů a dvou žánrových obrazů, které dosud neopustily zemi svého vzniku. Gottfried Lindauer až dosud čekal na plnohodnotné zhodnocení svého díla, neboť mu nebyla věnována souhrnná retrospektivní výstava, ani publikace. Zatímco v českých zemích je znám stále pouze úzké skupině odborníků, na Novém Zélandu, kam odešel z Plzně v roce 1874, jsou jeho malby původních maorských obyvatel považovány za součást národního kulturního pokladu a samotný Lindauer zde patří mezi nejpopulárnější malíře koloniálního období.

Jako doprovodný program k výstavě je připraveno několik souvisejících přednášek a především časté komentované prohlídky, konající se během celého léta.

Výstava potrvá do 20. září 2015 ve výstavní síni Masné krámy a dvakrát v týdnu je otevřena i ve večerních hodinách (denně kromě pondělí 10–18 hodin, ve středu a v sobotu do 20 hodin).                         (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *