Vyšetření a léčba dýchacích cest u nejmenších dětí bude v Plzni šetrnější a přesnější

Vyšetření a léčba dýchacích cest u novorozenců a batolat bude v Plzni šetrnější  a přesnější. Právě pro nejmenší děti bude sloužit nový ultratenký videobronchoskop, který získala Dětská klinika plzeňské Fakultní nemocnice. Přístroj s vnějším průměrem tubusu 2,8 mm a s  průměrem pracovního kanálu 1,2 mm bude využíván především u dětí s opakovanými plicními záněty či u pacientů s chronickým plicním onemocněním s  bronchiektáziemi – s cystickou fibrózou nebo se syndromem nepohyblivých řasinek. Dosud na podobné vyšetření a ošetření musely děti jezdit do pražského Motola.

„Bronchoskopie má v dětské pneumologii nezastupitelné místo, používá se jako terapeutický i diagnostický nástroj. Jedná se o vyšetření horních i dolních dýchacích cest pomocí optického přístroje – flexibilního videobronchoskopu, v  dětském věku  se většinou provádí v celkové anestezii,” vysvětluje lékařka dětské kliniky MUDr. Marcela Kreslová. Velkou předností flexibilního videobronchoskopu je schopnost dokumentovat nález formou videozáznamu, který  je zvlášť důležitý při vyšetření nejmenších dětí,” dodává.

Bronchoskopické odsátí sekretu pomocí videobronchoskopu z dolních dýchacích cest je i nedílnou součástí péče o děti s  respirační problematikou na umělé plicní ventilaci. Dalším možným využitím je cílený odběr  materiálu z  dolních dýchacích cest pro cytologické, mikrobiologické či histologické vyšetření. Flexibilní bronchoskopie se v  současné době používá i jako terapeutický výkon při podezření na cizí těleso v  dýchacích cestách.

Finance ve výši 701 tisíc korun na nákup videobronchoskopu Olympus XP 190 věnovala firma Kings casino v Rozvadově. “Tento přístroj umožnil dětské pneumologii rozšířit věkové spektrum vyšetřovaných dětských pacientů a významným způsobem napomáhá diagnostice a léčbě nejmenších pacientů,“ říká ředitel plzeňské Fakultní nemocnice Václav Šimánek. Ten tajké dárcům osobně poděkoval.

FN Plzeň je jediným pracovištěm, které zajišťuje endoskopické vyšetření dýchacích cest u dětí v  západních Čechách, ročně provede přibližně 30 výkonů u malých pacientů s respirační problematikou. Nemocní s  cystickou fibrózou jsou dispenzarizováni v  Centru cystické fibrózy ve FN Plzeň, které je jedním z  pěti specializovaných pracovišť v České republice.

Foto FN Plzeň – MUDr. Marcela Kreslová představuje ultratenký video bronchoskop

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *