Výlety na západě Čech – tajemná zřícenina, jedinečná příroda i pohádkový les

Vydejte se na rodinný výlet po Plzeňsku či Karlovarsku – přinášíme 3 tipy na zajímavá místa. Vycházky jsou vhodné i pro zvídavé děti, rodiče zase ocení pobyt v uklidňující přírodě. Navštivte oblasti, o kterých jste možná neměli ani ponětí, a poznejte lokální historii.

Západní Čechy jako cíl výletů

Karlovarský i Plzeňský kraj jsou známy pro jedinečnou kulturu, tradice i historii. Na západě republiky se setkáte s vyhlášeným lázeňstvím, zatímco na jihozápadě na vás čekají známé architektonické památky i čistá příroda. Vyrazte na výlet, který z vašeho bankovního účtu neukrojí ani korunu, a přesto si jej užije celá rodina.

Zřícenina hradu Gutštejn a lom Hradišťský vrch

Blízko Konstantinových lázní v tachovském okrese na ostrohu nad potokem Hadovka ční zřícenina Gutštejn. Ta je od poloviny šedesátých let chráněna jako kulturní památka. Do výšky 425 m n. m. se budete muset vydat po svých lesnatým terénem, odměnou vám bude prohlídka okolí hradu (do věže je zákaz vstupu) a pohledy do krajiny. Hrad pochází z první poloviny 14. století, v 15. století ho pak obléhal a dobyl Jan Žižka. V 16. století jej Gutštejnové prodali, ale noví majitelé hrad brzy opustili. Rod Gutštejnů vymřel v roce 1747.

Zříceninu si můžete obejít celoročně, musíte však počítat s neupravovanou lesní cestou. V její blízkosti pak najdete zatopený čedičový lom Hradišťský vrch. Vede k němu naučná stezka a v létě poskytuje i koupání (na vlastní nebezpečí).

Přírodní rezervace Soos kousek od Františkových lázní

Národní přírodní rezervace Soos se rozkládá na 221 ha v Sooské kotlině. Naučná stezka po chodníčcích mezi slatiništi měří kilometr a čtvrt a ujdou ji i menší děti. Lokalita vznikla díky posopečné činnosti a dodnes tam uvidíte vyvěrající minerální prameny i výdechy plynů, jež se někdy ozývají syčením. Dětem i rodičům vyrazí dech modely prehistorických ještěrů v životní velikosti a reprodukce obrazů Z. Buriana. Pokud nebudete mít zážitků dost, zavítejte ještě do místního zooparku (vedle parkoviště).

Pohádkový les Prašivice na Klatovsku

Na Klatovsku u Nalžovských Hor ukrývá les Prašivice unikátní kamenný zvířecí park a umělou zříceninu. Lesní výstup vám budou zkrášlovat zbytky drobných romantických staveb a skalní útvary pomalované do podoby zvířat. Najdete želvu, draka, žábu a dokážete rozpoznat i již rozpadlá zvířata? Pohádková procházka vás zavede až k umělé zřícenině z 19. století, která byla inspirována irským hradem Ballymotte z obce Carlingford.

I – Foto: Helcapas, Wikimedia Commons

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *