Vychází film o zrození nových plzeňských zvonů – ZE SRDCE ZVON
„V Plzni je nejstarší zmínka o zvonech z roku 1411, kdy byl pořízen zvon Vorel. Jeho velikost není známa a v pozdějších letech již nebyl zmiňován. Celá zvonová sestava, která měla obvykle pět zvonů, byla pořízena do poloviny 16. století. Objevují se jména zvonů, která se stále opakují až do současné doby. Dominantním zvonem byl vždy Bartoloměj, či jak se v Plzni familiárně říkalo Bárta, prvně se rozezněl v roce 1445. Poslední, pátý zvon byl zavěšen roku 1550, to byla poslední zmínka, další přesné zprávy o zvonech jsou až z požáru v roce 1835, kdy všechny zvony byly zničeny a musely být pořízeny nové.“
Tento krátký úsek komentáře z filmu „Ze srdce zvon“ nás seznamuje jen s malou částí
historie zvonů na katedrále sv. Bartoloměje. Nejen komentář, důležitá část každého audiovizuálního díla, ale především obraz je pro diváka veledůležitý – zde máme mnoho vyobrazení, ať už změny v architektuře katedrály, kresby a veduty kostela /i při požáru/, tak i fotografie samotných zvonů. Významným prvkem, skoro unikátním, jsou dochované záběry ke křtu nových zvonů v roce 1931. Není účelem tohoto popisu obsahu filmu vyjmenovat veškeré materiály ve filmu použitých, jde jen o to říci, jak bohatá je historie
plzeňských zvonů, ale i také jejich dokumentace.
Významnou částí filmu je v několika rovinách i samotná výroba zvonů, její řemeslná náročnost. Ve filmu je toto prezentováno prací mistra zvonařského, pana Manouška. Realizace – výroba zvonů – je prováděna v Astenu, v Holandsku a jednotlivé pracovní postupy, od stavby zvonu, přes model až k samotnému odlití zvonu, je nesmírně zajímavou pasáží, součástí filmu. Navíc je pro diváky velice přitažlivá, samotné řemeslo je úžasně atraktivní. Samotným autorům, především kameramanovi, učarovalo „zvonařské řemeslo“ svojí krásou, dokonalostí a estetickým dojmem každé fáze složité výroby.
Vývoj řemesla a jeho význam po staletí, jakož i historie zvonů v dějinách lidstva, je taktéž
ve filmu zdokumentováno. Jaké zvony se používaly k jednotlivým událostem, jaké zvony mají některé chrámy, kostely, zvonice a zvoničky, jak je to i v plzeňském kraji, i jaké kostely můžeme nalézt v jednotlivých významných i polozapomenutých částech našeho kraje.
Je velice potěšující, jak se snaha několika lidí ve Výboru pro pořízení nových zvonů doplnit
soustavu zvonů v krátké době setkala s velkým zájmem občanů firem i institucí. Úspěšná sbírka, Ze srdce zvon, organizována společností CrossCafé, je vyjádřením velkého zájmu lidí o nové zvony, které nás budou provázet každým dnem a snad už navždy, žádné „rekvírování“ pro válečné účely, to je hlavní myšlenka filmu, který má ambici ukázat nejen současné generaci, ale i těm dalším, jak v Plzni v letech 2012 až 2014 se lidé chopili výzvy pomoci „svému“ sv. Bartoloměji, který neustále zvony nabýval, pak je zase ztrácel, aby teď se do věže čtyři nové zvony pověsily a nám všem pak zvonily jen pro dobré časy.
Součástí filmu je asi 3-4 minuty dlouhá sekvence ze slavnostního zahájení Evropského
hlavního města kultury Plzeň 2015, především přechodu švýcarského provazochodce Davida Dimitriho, videomapingu na štítech měšťanských domů a na sv. Bartoloměji a především prvé zvonění nových zvonů v celé sestavě, plénu.
Film vznikl za finanční podpory ÚMO Plzeň 1, společnosti Plzeň 2015 a dalších partnerů.
DVD je v prodeji v Meetingpointu (info centrum Plzeň 2015 na náměstí) a v Hudebninách Globus na Americké “U Mrakodrapu” za 120 Kč, na pokladně ve věži Katedrály sv. Bartoloměje za 100 Kč. (tz)