Vyberte si, jakým autobusem chcete jezdit do práce

Jak by měl vypadat ideální autobus ve veřejné dopravě? To chce od cestujících vědět plzeňské hejtmanství. Kraj má cíl – přilákat cestující do veřejných dopravních prostředků nejen výhodnějšími slevami pro děti, studenty, seniory a rodiče na mateřské dovolené. Stejně tak jako si mohli lidé vybrat, jakým vlakem chtějí jezdit, teď mají šanci i ti, co používají autobus.

Nové moderní vlakové soupravy v hodnotě jedné miliardy korun začnou v prosinci roku 2018 jezdit na trati Horažďovice–Plzeň–Pňovany. Jedná se o devět elektrických jednotek RegioPanter, které budou v barvách Plzeňského kraje. Lidé si vybrali, že základem bude modrá. Vlaky budou klimatizované, nabídnou připojení k internetu pomoci Wi-Fi i elektrické zásuvky nebo informační systém. Kromě toho bude vždy alespoň jeden vůz v soupravě disponovat místem pro přepravu osob se sníženou schopností pohybu a orientace.

Vaše nápady, jak by měl vypadat ideální autobus, můžete psát organizátorovi dopravy v Plzeňském kraji, společnosti POVED, na adresu http://www.poved.cz/cz/napiste-nam/.

„Plzeňský kraj na veřejnou dopravu každoročně vynakládá částku přesahující jednu miliardu korun. Bohužel počet cestujících, kteří dopravu využívají, je velmi nízký vzhledem k nákladům na provoz vlaků a autobusů. My bychom chtěli tento trend obrátit a přilákat lidi do veřejných dopravních prostředků. Prvním krokem jsou slevy na jízdném, ale mnohem zásadnější bude obměna vozového parku jak autobusů, tak nasazení nových vlakových souprav nebo využití souprav repasovaných. Věříme, že zvýšení komfortu dopravních prostředků, ale také do budoucna například možnost mít Plzeňskou kartu přímo ve svém mobilním telefonu, jsou kroky, které povedou k přílivu cestujících do veřejné dopravy,“ říká hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

„Vedení kraje rozhodlo nabídnout cestujícím od 1. 1. 2018 vyšší slevy na jízdném. Jízdné budou mít levnější vybrané skupiny obyvatel na linkách a spojích, které Plzeňský kraj na svém území objednává a hradí. Podmínkou pro uznání slevy bude prokázání se Plzeňskou kartou, na které bude nahrán slevový profil zákazníka,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek.

Za 50 % základního jízdného budou cestovat studenti ve věku 15 až 26 let, důchodci, držitelé zlaté Jánského plakety, váleční veteráni a ti, kteří čerpají mateřskou/rodičovskou dovolenou. Studenti navíc budou za uvedenou slevu cestovat v kterékoli relaci v kraji po celý kalendářní rok.

Za 25 % základního jízdného budou cestovat žáci ve věku 6 až 15 let. I pro žáky platí, že budou tuto slevu moci využívat po celý kalendářní rok, na cestách po celém území Plzeňského kraje.

Čerpání všech slev bude podmíněno pouze prokázáním této slevy Plzeňskou kartou. Tím bude zjednodušeno i odbavení ve vozidlech. V případě, že cestující nebude mít slevu nahranou na Plzeňské kartě, bude odbaven podle tarifu dopravce.

Ilustrační foto ČSAD Autobusy Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *