Vodorovné modré značení se objeví v ulicích Plzně, usnadní parkování

Usnadnit orientaci řidičům parkujícím v centru města chce plzeňská radnice. V nejbližších dnech nechá na vozovkách v ulicích označit modrými čarami místa, na nichž smějí odstavit vůz pouze rezidenti, tedy místní obyvatelé a podnikatelé s parkovací kartou. Vodorovné dopravní značení tak doplní stávající svislé, jež zóny pro ně určuje. Celkem bude v centrální oblasti města, zejména v historickém jádru, vyznačeno kolem stovky míst v takzvaných modrých zónách.

„Jdeme v tomto směru po vzoru jiných měst, například Prahy. Impulzem nám byly i stížnosti od občanů, kteří uváděli, že neví, kde jsou pro ně zóny rezervovány,“ řekl primátor města Martin Zrzavecký.

 

„Tento typ vodorovného dopravního značení je v Plzni novinkou, u níž předpokládáme, že se osvědčí. Je jednou z mála možností, jak zvýhodnit naše plzeňské občany, živnostníky a podnikatele,“ uvedl náměstek primátora Petr Náhlík, který má na starost dopravu a životní prostředí.

 

Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře by měly modré čáry ulehčit parkování nejen Plzeňanům, ale i turistům, kteří míří do parkovacích zón. Vodorovné dopravní značení modrou barvou usnadní řidičům orientaci v parkovací zóně za dopravní značkou.

Vyznačeny budou nově v celkem 12 oblastech centra Plzně. Jedním z úseků, kde se modrá barva objeví, bude Sedláčkova ulice mezi Riegrovou a Solní ulicí. Právě tam často Plzeňané i turisté chybovali, odstavit vůz je sice možné při obou stranách vozovky, při pravé ale jen pro držitele parkovací karty.

Kromě toho lidé nově modré vodorovné dopravní značky najdou také v Truhlářské ulici, Veleslavínově ulici v úseku Rooseveltova a Dominikánská, v sadech 5. května, v Perlové ulici, v Solní ulici v úseku Sedláčkova – sady Pětatřicátníků, v Pražské ulici v úseku Perlová – náměstí Republiky, ve východní části náměstí Republiky na rohu s Pražskou ulicí, v sadech 5. května v úseku za Pražskou ulicí u vodárenské věže, v Prešovské ulici v úseku sady Pětatřicátníků – náměstí Republiky a v úseku Sedláčkova – nám. Republiky, v Bezručově ulici v úseku Bedřicha Smetany a Františkánské. „Označena pro držitele rezidenčních karet bude dohromady zhruba stovka míst,“ uvedla Michaela Mrázová z Úseku koncepce a dopravního inženýrství Správy veřejného statku města Plzně.

Barvu značení stanoví vyhláška 30/2001 Sb., která je prováděcím materiálem k pravidlům provozu na pozemních komunikacích. „Konkrétně se tato značka jmenuje Časově omezené stání,“ uvedla Michaela Mrázová. Zhotovitelem vodorovného dopravního značení bude firma Flop.                     (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *