Víkend bude na statku Lüftnerka patřit Slavnostem babího léta

Akce s podtitulkem Štědrý podzim nabídne v plzeňské Zoo Plzeň návštěvníkům v sobotu a v neděli především přehlídku jiřinek od jejich předních pěstitelů, kolekci módních kulovitých chryzantém a výstavu hroznového vína. Zahrádkáři z Horní Bělé na severním Plzeňsku se pochlubí výpěstky pozdně letního a ranně podzimního ovoce. Hostem letošního ročníku tradičních Slavností babího léta bude Bečovská botanická zahrada.

Malé symbolické vinobraní připomínající, že na svazích Lochotína bývaly kdysi vinohrady a Lüftnerka je posledním místním viničným statkem, bude letos ve znamení vinařských soutěží v netradičním pojetí.
Jiřinky, původem z Mexika, jsou považovány za květinu národního obrození. V současnosti se jejímu pěstování věnuje už jen malý počet zahrádkářů.

Nestorem jiřinkářské tradice na západě Čech byl Vlastimil Hucl z Červeného Hrádku. Letošní výstavy se už však nedožil. Návštěva jeho zahrady plné rozkvetlých jiřinek zejména původního sortimentu byla zážitkem. Natáčela tam i Česká televize – průvodkyní spolu s panem Huclem byla Jiřina Bohdalová.

Zdroj: Zoo Plzeň, na snímku je Vlastimil Hucl se svými jiřinami, kterých měl na zahradě přes 200 druhů

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *