Víc než stovka maškar obešla sulislavská stavení. Nejstaršímu maškarnímu průvodu v regionu je 234 let

Jeden z nejstarších masopustů v Česku je ten sulislavský, nedaleko Stříbra. Tradici tam drží už 234 let a je to potvrzeno i písemně.

“V naší kronice je první písemný záznam o masopustu z roku 1785 a pak je každý rok zapsán. Ale nedržíme jen tradici masopustů, tady se dochovalo i chození děvčat s jarem od domu k domu, pak také rachtání, které začíná před velikonočními svátky, když odletí zvony do Říma, to zase chodí chlapci, a to už brzy od rána,” říká starosta obce Milan Strohschneider. “Do války jsme drželi i tak zvanou Květnou neděli, to si vlastně chlapci už v lednu nařezali kočičky, nechali je ve vodě zakořenit a pak je roznášeli hospodářům, aby měli bohatou úrodu. Ale tato tradice se prostě nedochovala. Co je ještě zajímavé, naši kluci mají jako první vajíčkovou nadílku, protože chodí po posledním rachtání v sobotu ráno,” uvedl starosta.

V průvodu byla řada pohádkových postav, nechyběla ani krásná princezna Večernice v podání Jana Mičky. “V doprovodu mám i zlého Mrakomora a Slunečníka, Větrníka a Měsíčníka. Masky jsme si půjčili v Plzni. Chybí nám ale prince Velen, ten náhle onemocněl, ale my všem říkáme, že ho Mrakomor začaroval,” smál se Jan Mička.

Překvapením byl i Ivan Hacker, který všem ohlásil, že letos na masopust nepřijede, protože jede pryč. A tak celý průvod absolvoval tiše a nepoznán v masce medvěda. “Nikdo o mně nevěděl, lidé mě nutili promluvit, ale já byl pořád němý. Ani vlastní táta mě nepoznal a masku jsem sundal až u našeho domu na konci obce. A všichni se moc divili,” smál se Hacker.

Martina Sihelská

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *