Vesnicí roku Plzeňského kraje budou Konstantinovy Lázně

http://www.konst-lazne.cz/data/editor/379cs_3.jpg?gcm_date=1415089195

Vesnicí roku 2016 v Plzeňském kraji se pravděpodobně stanou Konstantinovy Lázně. Skončilo hodnocení všech 251 přihlášených obcí v České republice a zveřejnilo třináct finalistů. Z každého kraje jednoho. V Plzeňském kraji se celostátního finále zúčastní právě Konstantinovy Lázně a je tak pravděpodobné, že lázeňské městečko z Tachovska získá titul v regionu. Celostátní kolo soutěže se uskuteční v termínu od 28. srpna do 3. září a jeho výsledky oznámí ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová na Jarmarku venkova v Luhačovicích 17. září. Ministerstvo to zveřejnilo na svém webu.

V Plzeňském kraji chce letos získat titul Vesnice roku třicet obcí. Nejvíc, už tradičně, z Rokycanska a severního Plzeňska. Z obou regionů se hlásí po sedmi obcích. Nejméně, jen jedna, je z Domažlicka. Krajského vítěze čeká 100 tisíc korun od hejtmanství a šance uspět i v kole celostátním, kde mohou získat až milion korun na další investice. Ministerstvo pro místní rozvoj každoročně poskytuje oceněným obcím až 32 milionů korun na jejich další rozvoj.

Nejpočetnější zastoupení má Královéhradecký kraj s 32 soutěžícími obcemi. Plzeňský kraj je hned na druhém místě s třiceti přihlášenými. Plzeňsko má ale i jedno NEJ… Nejmenší soutěžící obcí jsou Bujesily, které mají 60 obyvatel.

Cílem soutěže Vesnice roku je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost programů obnovy jednotlivých vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Přihlášené obce jsou hodnoceny v následujících oblastech: společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry, informační technologie obce a koncepční dokumenty.

Loni v Plzeňském kraji loni v konkurenci pětadvaceti přihlášených zvítězily Kornatice na Rokycansku. Pro obec se 183 stálými obyvateli to znamenalo sto tisíc korun od kraje a milion korun od ministerstva pro místní rozvoj na realizaci nových plánů. Desítky tisíc korun dostaly i další úspěšné vesnice. Celostátním vítězem minulého ročníku a nositelem titulu „Vesnice roku 2015“ je obec Krásná z Karlovarského kraje.

Vyhlašovatelem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo zemědělství, Spolek pro obnovu venkova ČR a Svaz měst a obcí ČR. Spoluvyhlašovatelem soutěže je Kancelář prezidenta republiky, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo kultury, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Sdružení místních samospráv ČR a jednotlivé kraje v případě krajských kol soutěže.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *