Velký plzeňský betlém už má tisíc figurek. K vidění je v mázhauzu radnice

Atmosféra vonící po jehličí a plná očekávání vládne v mázhauzu plzeňské radnice na náměstí Republiky 1. K vidění v něm jsou výstava Zima na skle a Velký plzeňský betlém. V sobotu 10. prosince 2022 se přidala i oblíbená vánoční pošta s ‚ježíškovskými‘ razítky i výstava děl, které vytvořily děti z plzeňských mateřských a základních škol.

Tradičně je v mázhauzu umístěn Velký plzeňský betlém. Loni mu Agentura Dobrý den z Pelhřimova, která spravuje Českou knihu rekordů, udělila certifikát – je to betlém s nejvíce autory, kteří ztvárnili sami sebe. Velký plzeňský betlém má už tisíc figurek a více než dvacetiletou tradici. První postavičky Marie, Josefa, Ježíška a Tří králů vyrobili plzeňští studenti v roce 2000. Od té doby v něm přibývají další. Figurky do betléma nosí děti z mateřských školek, žáci základních škol, lidé aktivního věku i senioři. Každá nová postava je zaregistrována, očíslována a vystavena. Jsou z nejrůznějších materiálů – dřeva, textilu, pálené hlíny, oříšků, cínu či olova.

Ve vstupních prostorách plzeňské radnice je ivýstava velkoformátových historických fotografií připravená ve spolupráci se Západočeským muzeem (ZČM) v Plzni – Zima na skle. „Spravujeme sbírku asi pětadvaceti tisíc skleněných negativů. Je to široká zásoba obrazového materiálu, jež vydává svědectví o tom, jak se v Plzni žilo od 70. let 19. století až do druhé světové války. Pro výstavu v mázhauzu radnice jsme vybrali dvacet čtyři snímků, jejichž jednotící linkou je zimní atmosféra, která v Plzni panovala zhruba v době od konce 19. století do 30. let století minulého,“ řekl Tomáš Bernhardt, kurátor sbírky skleněných negativů v ZČM.

Další výstavy v mázhauzu začaly o víkendu. „Turistické informační centrum každoročně vyhlašuje výtvarnou vánoční soutěž pro děti z mateřských a základních škol z Plzně a okolí. Letos byl jejím tématem adventní kalendář. Díla budou vystavena od soboty 10. prosince a veřejnost bude moci hlasovat pro ta, která se jí budou nejvíce líbit,“ uvedl Dalibor Linda, vedoucí centra. Zároveň upozornil, že ve stejný den začne v mázhauzu fungovat už tradiční a oblíbená vánoční pošta. Otevřena bude do 23. prosince vždy od 10 do 17 hodin. Děti odtud mohou poslat dopisy Ježíškovi – vložit je mohou do speciální schránky. Pošťák také bude prodávat pohledy a betlémy. Spolu s vánoční poštou skončí také hlasování v dětské výtvarné soutěži. V lednu budou odměněni vítězové.

Zdroj: www.plzen.eu

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *