Velká rarita v plzeňské zoo! Zmiji pavoučí chová jediná zahrada na světě, ta v Plzni

Unikátní zmije pavoučí (Pseudocerastes urarachnoides) se vyskytuje pouze v pohoří Zagros v Íránu a Iráku, jde tedy o endemický druh.   Jejím chovem se ale může pochlubit jediná zoo na světě. Ta naše, plzeňská!

Zmije je dokonale přizpůsobena svému biotopu a díky barvě okolních skal a kamenů (sádrovec, vápenec) dokonale splývá s podložím. Obtížně se proto vyhledává a pozoruje. Popsána tak byla až v roce 2006. Do společného rodu patří ještě zmije sinajská a zmije perská.

“Největší pozoruhodností je konec jejího ocasu. Ten vypadá jako pavouk nebo solifuga (tělo i nohy) a jím zmije láká a oklame svou hlavní kořist – ptáky,” uvedl mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba. “Pomalé pohyby tohoto falešného pavouka zmije provádí nedaleko své hlavy. Německý a anglický název by se dal přeložit jako zmije „pavoukoocasá“, latinský zmije s ocasem podobným pavoukovi,” dodal.

Podobnou taktiku a přizpůsobení konce svého ocasu mají ještě jiné druhy hadů, tato zmije ji ale dovedla k dokonalosti.

Zoo Plzeň získala pár těchto zmijí z odchovu švýcarského chovatele v roce 2021 a připravila pro ně nové prostorné biotopové terárium v expozici Království jedu (2015), které začíná veřejnosti oficiálně sloužit 23.února 2023. V současnosti je nechová žádná jiná zoo na světě.

Zdroj. Zoo Plzeň, foto Kateřina Misíková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *