Vědci varují: rys ostrovid nemusí na Šumavě přežít!

http://plzen.cz/wp-content/uploads/2016/07/rys-na-%C5%A1umav%C4%9B-600x357.jpg

Vědci varují, že populární rys ostrovid nemusí na Šumavě přežít. Dospěli k tomu genetickou analýzou biologických vzorků rysa (například trusu) sebraných na bavorské straně Šumavy. Tým expertů z Německa, Polska a Ruska v nové studii označil naši největší populace rysa za ohroženou. Čtyřicet českých a bavorských ochranářů teď na Šumavě jedná, jak rysa ostrovida ochránit. Informuje o tom web Hnutí DUHA.

Velké šelmy, zejména vlci, se sice do většiny evropských zemí vracejí, situace na Šumavě a Pošumaví je ale odlišná od tohoto trendu. Příčinou je omezený počet zdejších rysů, nízká genetická variabilita a také izolovanost šumavské populace ve středoevropském prostoru. Na vině je přitom především pytláctví, které zabraňuje šíření šelmy do přilehlých oblastí. Aktuální zoologické výzkumy uvádějí, že na Šumavě a v Pošumaví se vyskytuje 65 dospělých rysů. To je o několik desítek méně než před zhruba patnácti lety, kdy jich v jihozápadních Čechách mohlo žít kolem stovky.

Zoologové a ochranáři se shodují, že je třeba s genetickým výzkumem pokračovat, zvýšit počet analyzovaných vzorků a oblast sběru rozšířit také na české a rakouské území. Díky tomu bude možné zpřesnit závěry výzkumu i konkrétní způsoby ochrany rysa. „Důležitá je práce dobrovolníků našich rysích hlídek na Šumavě, kteří už jedenáct let přinášejí cenné zprávy z terénu,“ říká koordinátorka rysích hlídek Josefa Volfová. Zpravodajský portál Plzen.cz o jejich činnosti už několikrát informoval (4/11 15, 4/5 16).

Čtyři desítky českých a bavorských ochranářů, kteří se profesionálně či dobrovolnicky věnují ochraně rysa ostrovida, teď o problému jednají přímo na Šumavě s jediným cílem – najít způsoby, jak nepříznivý vývoj zvrátit. Hlavním organizátorem setkání jsou Hnutí DUHA a bavorská organizace BUND Naturschutz, které se tématu ochrany velkých šelem a divoké přírody v obou zemích věnují víc než patnáct let.

Na české straně Šumavy skončila na jaře jedenáctá sezóna Rysích hlídek Hnutí DUHA, během níž se po stopách šumavských rysů vydalo přes 150 dobrovolníků. „Ve spolupráci se Správou Národního parku a CHKO Šumava a Správou CHKO Blanský les či ochranářskou organizací ALKA Wildlife se naši dobrovolníci podílejí na sběru biologických vzorků, kontrole fotopastí a analýze získaných záběrů či na osvětě mezi místními lidmi. Intenzivní mezinárodní odborná spolupráce a systematická dobrovolnická práce pod odborným vedením mohou přinášet kvalitní vědecké poznatky a přispět k lepší ochraně populárních, přesto ale prozatím stále ohrožených velkých šelem,“ vysvětluje Volfová.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *