Ve Světový den spirometrie vás ve Fakultní nemocnici zdarma vyšetří – pondělí 27. června

Klinika pneumologie a ftizeologie FN Plzeň se připojila ke Světovému dni spirometrie. Zájemce o vyšetření plicních funkcí zve v pondělí 27. června do Laboratoře funkční diagnostiky, kde od 15,00 do 17,00 proběhne bezplatné provedení spirometrického vyšetření plic.

Na světě trpí chronickým respiračním onemocněním odhadem miliarda lidí. Z toho 210 milionů lidí má chronickou obstrukční plicní nemoc a 3 miliony na jeho následky ročně zemřou. Astmatem trpí kolem 300 milionů lidí, je nejčastějším chronickým onemocněním u dětí, s výskytem přesahujícím 10%. V České republice trpí dýchacími obtížemi odhadem 20 procent populace.

Spirometrie je jednoduché a nezatěžující vyšetření, kterým se měří plicní funkce. Může upozornit na počínající plicní onemocnění. Bez spirometrie lékař často onemocnění objeví až v pozdních fázích, kdy se jeho léčba stává složitou a méně úspěšnou. Jde o vyšetření, které mohou absolvovat lidé bez omezení věku, u dětí je základní spirometrie obvykle proveditelná již od věku 3-4 let. K dispozici jsou dnes i metody pro vyšetření nespolupracujících menších dětí.

O provedení spirometrie by se měli přihlásit především lidé s vleklým kašlem, jakýmkoli pocitem zhoršení dechu při námaze nebo v klidu, a také při pocitu tísně nebo bolesti na hrudníku.

 

Rizikové faktory pro plicní nemoci:

Kouření tabáku

Pasivní kouření

Znečištění ovzduší – venkovního prostředí

Znečištění vzduchu v budovách

Pracovní prostředí (částice, plyny, dýmy, kouř)

Rizikové faktory v dětství (nízká porodní váha, kouření v těhotenství, kvalita vzduchu uvnitř i venku)

Výživa, nedostatek pohybu

Genetika

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *