Ve škole na Slovanech čistí vzduch nanotechnologie. Slouží už také v několika mateřinkách

Vzduch ve dvou učebnách 25. základní školy v  plzeňské Chválenické ulici čistí nanočističky. “Umístili jsme je do dvou počítačových učeben, kde se žáci nejvíce střídají, a navíc klima v  těchto místnostech ovlivňují i monitory, které zahřívají vzduch. Věříme, že nám nanočističky budou dobře sloužit,“ uvedla ředitelka školy Eliška Syřínková a podotkla, že nanočističky se dají použít i jako magnetické tabule.

„Žáci mohou ve třídách díky nanočističkám lépe dýchat. Dokáží totiž likvidovat viry a tím snížit riziko nákazy,“ připomněla radní Lucie Kantorová. Zařízení jsou už také v  některých mateřských školách, konkrétně ve 37. a 38. MŠ a také v  63. MŠ. „Každý rok bychom rádi zakoupili několik nanočističek pro další plzeňské mateřské a základní školy,“ uvedla Lucie Kantorová. Letos město na nákup pěti nanočističek věnovalo 59 tisíc korun.

Radní Vlastimil Gola vysvětlil, že zakoupené nanočističky jsou téměř bezúdržbové a fungují bez výměny katody v  nepřetržitém provozu dva roky. „Nanočističky ničí viry zářením. Prošly opakovaným testováním v ústavu klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové,“ upozornil Vlastimil Gola. „Osazení učeben nanočističkami dobře doplňuje náš předchozí projekt, kterého se 25. základní škola také účastní, a to je měření koncentrace CO2 ve třídách. Měřící jednotky se světelnou signalizací informují, jaká je koncentrace CO2 v  učebně. Díky včasné signalizaci mohou pedagogové lépe ‚bojovat‘ s  vydýchaným vzduchem, častěji větrají a tím podmínky výuky zlepšují,“ vysvětlil Vlastimil Gola.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *