Ve FN Plzeň mají výjimečný přístroj na vyšetření žlučových cest

obr
Bolest břicha. Asi všichni jsme ji poznali a můžeme konstatovat, že bolest břicha může být různé intenzity, lokace a délky. A neradno ji podceňovat. Jedním z problémů, které se bolestí břicha může projevovat je cholangoitida – zánět žlučových cest. Toto onemocnění často vzniká po neléčeném uzávěru žlučových cest kamenem. V akutním stadiu pacienti udávají bolesti v pravém podžebří, mohou mít horečku, dalším průvodním jevem může být zažloutnutí kůže. Chronický obraz je méně nápadný a při neléčení může dojít k poškození jater.

Novou léčebnou metodou je přímé vyšetření žlučových cest optickým vláknem, cholangioskopie, které umožňuje vizualizaci problému ve žlučových cestách a umožňuje i jeho následné řešení. Vše se odehrává pod zrakovou kontrolou pomocí optického vlákna SpyGlassu. Takový výjimečný přístroj mají nyní na 1. interní klinice Fakultní nemocnice v Plzni.

A v čem je jeho výjimečnost? Spyglass nehledá, SpyGlass vidí.
SpyGlass je přístroj pro přímou vizualizaci žlučových cest a v současnosti se jedná se o jediný dostupný přístroj na trhu, jehož konstrukční parametry umožňují vyšetření žlučových cest v plném rozsahu. Systém umožňuje provést cholangioskopii v průběhu endoskopického vyšetření pouze jediným endoskopistou. Dosavadní systémy vyžadovaly přítomnost minimálně dvou lékařů dvěma endoskopy.

Při klasické metodice zobrazujeme překážku ve žlučových cestách pouze nepřímo pomocí kontrastní látky pod skiaskopickou kontrolou, v tomto případě SpyGlass překážku vidí, jedná se o přímou vizualizaci žlučových cest na monitoru. MUDr. Jana Koželuhová dodává: „Žlučové cesty jsou jedním z málo dostupných míst v trávicí trubici a díky SpyGlassu víme, zda zjištěná nerovnost je nádor či kámen. Pomocí SpyGlassu můžeme zčásti nahradit komplikovanou chirurgickou léčbu objemných kamenů ve žlučových cestách, kterou jsme doposud nebyli schopni řešit endoskopickou cestou. SpyGlass umí společně s elektrohydraulickou pomůckou kameny ve žlučových cestách rozdrtit pod přímou kontrolou zraku. Zároveň je jeho použití indikováno k odběru patologické tkáně např. při zúžení žlučovodu z nejasných příčin.“

Doktorka Koželuhová popisuje léčbu pacienta, kterému SpyGlass výrazně pomohl: „Naši ambulanci navštívil 55letý muž, který se dostavil k vyšetření pro bolesti břicha, zvýšenou teplotu a zežloutnutí. Bylo velmi pravděpodobné, že příčinou je překážka v žlučovodu, žluč špatně odtéká. Dle dostupných vyšetření se však nepodařilo překážku ve žlučovodu blíže specifikovat. Díky SpyGlassu lékaři zjistili příčinu ve smyslu velkého kamene ve středním žlučovodu, který rozdrtili a úlomky kamene vytáhli košíkem. Současně s popsanou endoskopickou léčbou nasadili adekvátní léčbu antibiotiky a stav pacienta byl zcela vyřešen bez nutnosti chirurgického zákroku.

1. interní klinika FN Plzeň nabízí svým pacientům výjimečný přístroj. Jeho vlastnictví dělá z FN Plzeň jedno z mála pracovišť v republice, které používá nový přístroj SpyGlass, cholangioskopii optickým vláknem.   (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *