V Rokycanech začali napouštět městské koupaliště z řeky Klabavy. Sezónu zahájí 1. června

Sezona na Městském koupališti v Rokycanech bude zahájena 1. června 2023. Již od dubna probíhá příprava koupaliště na sezonu. V pátek 21. dubna začalo samotné napouštění koupaliště z řeky Klabavy, do kterého je potřeba do konce května přečerpat 24 tisíc kubíků vody. Návštěvníky koupaliště v letošním roce čekají novinky.

„Naše přírodní koupaliště o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních je druhé největší v České republice a jedno z nejoblíbenějších v západních Čechách. Vloni jsme zaznamenali pátou největší návštěvnost – 50 210 návštěvníků, zcela nejvyšší byla v roce 2018, přes 79 tisíc lidí. Doufáme, že letos se dostaneme na úroveň loňské návštěvnosti,“ vysvětlil Jaroslav Moravec, vedoucí Sportovních zařízení města Rokycany.

Návštěvníky koupaliště čekají od června novinky. „Od letošní sezony bude na koupališti možné poprvé platit platební kartou. Doposud bylo možné platit pouze hotově nebo vstup byl možný na permanentku. Druhou novinkou jsou vratné kelímky u provozovatelů občerstvení, kdy nápoje nebude již možné zakoupit v jednorázových kelímcích. Naším cílem je snížit množství plastového odpadu a jít ekologičtější cestou,“ řekl k letošní sezoně Tomáš Rada, starosta města Rokycan.

Na začátku dubna začala samotná příprava koupaliště na sezonu. Nejprve prošla údržbou čistička vody, kdy se zkontrolovaly cirkulační čerpadla, montovaly se dávkovací čerpadla a vyčistily se akumulační jímky na vodu, v závěru se namontovala čerpadla na atrakce. „Dalším krokem je vždy kompletní vyčištění betonového dna koupaliště. Museli jsme vyčistit místo jímání vody z Klabavy nad soutokem s Holoubkovským potokem a namontovat sací čerpadlo, odkud je voda čerpána do akumulačních jímek přes dva filtry. Závěr přípravy na sezonu patří ošetření dřevěných prvků, jako jsou lavičky, kabiny, pergoly. Před samotným otevřením upravíme pískové a travnaté plochy,“ vysvětlil postup přípravy Jaroslav Moravec.

Objem koupaliště je 24 tisíc kubíků s největší hloubkou 2,5 metru, 450 kubíků je objem brouzdaliště s hloubkou do 60 centimetrů. „Ročně čerpáme z Klabavy do koupaliště 50 tisíc kubíků. Čerpání do koupaliště jsme zahájili v pátek 21. dubna. Napuštěno musíme mít na konci května. Denní odběry vody jsou závislé na počasí a stavu vody v řece. Čerpáme ve dne i v noci. Hodinový průtok čerpadla je 43 kubíků,“ doplnil Jaroslav Moravec.

„Za loňskou sezonu se koupaliště uzavřelo na devět dní kvůli špatnému počasí. V červnu nám spoušť způsobil přívalový déšť, který nafoukal na vodní hladinu větve, listí a do koupaliště natekla znečištěná voda ze Stráně. Voda přitekla i z parkoviště přes hlavní bránu a vymlela pískový vstup. Odstranění škod nám trvalo pouze dva dny,“ vysvětlil Jaroslav Moravec. Sezona vloni byla ukončena 5. září 2022.

Navýšení cen se promítlo také do vstupného na koupaliště. Celodenní vstupné pro dospělého bude 100 korun, zlevněné 80 korun, děti do 6 let zdarma. Rodinné vstupné (2+2) vyjde na 280 korun.

Koupací sezona 1. 6. – 31. 8.
červen:
• pondělí–pátek: 10:00 – 20:00
• sobota–neděle: 9:00 – 20:00

červenec, srpen:
• pondělí–neděle: 9:00 – 20:00

O zřízení koupaliště rozhodlo zastupitelstvo města Rokycan v březnu 1932, slavnostně bylo otevřeno 24. června 1934 za účasti 4800 osob. Po druhé světové válce bylo zřízeno brouzdaliště pro děti. V roce 1991 byla vybudována čistička vody, o pět let později výstavba tří bloků nových kabin, byl zrekonstruován povrch brouzdaliště. Vybavení koupaliště je stále doplňováno, nejnovější je vodní hřiště pro děti, v současné době je dokončeno hřiště pro míčové sporty. Velmi oblíbené je pronajímání kabinek na koupališti na celou sezonu, kdy se již tato tradice dědí v některých rokycanských rodinách.

Zdroj: Město Rokycany

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *