V pondělí startují elektronické zápisy dětí do plzeňských mateřských škol

Od pondělí 14. března začínají v Plzni zápisy do mateřských škol, vyplňování přihlášek v elektronické aplikaci potrvá až do 29. března. Přihlásit dítě k docházce je v západočeské metropoli možné pouze elektronicky, jde o stejný model, jaký město využilo už loni a který se osvědčil. Rodiče, jež nemají přístup k internetu nebo tiskárně, budou mít k dispozici kontaktní místa. Sběr přihlášek v mateřských školách se uskuteční 30. a 31. března. Přijímány budou děti narozené do 31. prosince 2013, ty mladší v případě volné kapacity přijme mateřská škola od ledna 2017. Výjimky mohou nastat v mateřských školách, které mají zajištěné podmínky pro vzdělávání mladších dětí.

 

„Celková kapacita našich městských mateřských škol je 5178 míst, volných míst máme zhruba 1500. Předpokládáme, že bychom měli mít místo pro všechny tříleté a starší děti s trvalým pobytem či bydlištěm v Plzni. Ta situace ve školkách se totiž postupně uklidňuje, od roku 2013 zaznamenáváme výraznější přesun silných ročníků dětí z mateřinek do základních škol,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. V roce 2014 o místo ve školce pro své dítě požádalo v Plzni 2445 rodičů, město mělo k dispozici 1558 volných míst, loni to bylo 1959 žádostí, k září bylo celkově přijato 1759 dětí.

 

Podle náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Evy Herinkové je největším přínosem elektronických zápisů do mateřských škol vyplnění přihlášky v pohodlí domova, větší transparentnost přijímacího řízení a předcházení diskriminaci. „Sníží se také administrativní náročnost správního řízení, které při přijímání dětí probíhá,“ uvedla Eva Herinková. Rodičům nový model ušetří jednu návštěvu školky.

 

Pro elektronické zápisy vytvořilo město aplikaci, která je dostupná na internetové adrese www.mszapis.plzen.eu.Tam rodiče naleznou podrobné informace o projektu včetně kritérií pro přijetí dětí do mateřských škol. Přihlášku mohou vyplnit přímo z domova, poté ji vytisknou, zajdou s ní k lékaři pro potvrzení o povinném očkování a pak ji odnesou do vybraného zařízení. Rodiče plzeňských dětí mají také možnost donést přihlášky do více mateřských škol najednou. Aplikace umožní rodičům sledovat informace o průběhu přijímacího řízení online, k dispozici mají také údaje o aktuálním počtu volných míst v jednotlivých školkách.

 

„Abychom zajistili možnost přihlášení všem zájemcům, jsou pro rodiče, kteří nemají přístup k internetu nebo k tiskárně, vytvořena kontaktní místa na odboru školství, mládeže a tělovýchovy a také na příslušných úřadech městských obvodů a jednotlivých mateřských školách. Na těchto místech si budou moci elektronickou přihlášku vyplnit a vytisknout, s sebou potřebují donést průkazku zdravotní pojišťovny dítěte,“ doplnila Dagmar Škubalová, vedoucí Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně.

 

Vyplňování přihlášek na webu www.mszapis.plzen.eu bude možné od 14. do 29. března, od 30. do 31. března bude následovat sběr přihlášek v mateřských školách. Čas sběru potvrzených přihlášek si stanoví každá mateřská škola. „Doporučujeme rodičům sledovat webové stránky mateřských škol a úřadů městských obvodů nebo se na těchto místech přímo informovat,“ uvedla Dagmar Škubalová.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *