V lyžařském středisku Velký Javor zahajují akci proti bezohledným lyžařům

Lyžařský areál Velký Javor byl vyznamenán Komisí pro sjezdové lyžování Nadace pro bezpečnost lyžařského sportu (SIS) Německého lyžařského svazu (DSV) a Svazu německých lanových drah (VDS) jako ukázkový lyžařský areál. Všechna bezpečnostní opatření, jako polstrování na sněhových dělech, bezpečnostní oplocení, označení křižovatek na sjezdovkách, tabule s pokyny, značení okrajů sjezdovek atd., která musí provozovatelé lyžařských areálů na základě přísných předpisů realizovat, byla podle hodnotící komise příkladně provedena.

Od roku 1980 se podle výsledků statistiky Nadace pro bezpečnost lyžařského sportu (SIS) snížil počet nehod na lyžích v Německu o více něž 60%. Podle aktuálních statistik má v Německu nehodu na lyžích průměrně každý 1,6 lyžař z 1000 lyžařů. Na Velkém Javoru je tato hodnota naštěstí jen poloviční – 0.8 lyžařů z 1.000 lyžařů.

Protože i jediná nehoda na lyžích je příliš mnoho, chtěla by společnost ARBER – BERGBAHN společně s horskou službou Německého lyžařského svazu (DSV) tuto velmi dobrou statistiku nehodovosti ještě dále vylepšovat.

Na vině jsou především „piráti sjezdovek“ a také lyžaři, kteří jedou na svých nových lyžích a snowboardech zcela nad hranicemi svých schopností a neumí brzdit. Tito návštěvníci lyžařských středisek zraní nejen sebe, ale ohrožují i ostatní lyžaře.

Blíže nás o tomto jevu informuje následující statistika. Celkem přijede na Velký Javor cca 280.000 lyžařů. Každý návštěvník sjede v průměru 12krát, tzn. celkem 3.360.000 sjezdů. Počet nehod je 0,00053 procenta z výše uvedených sjezdů. Jinými slovy řečeno, pouze při každém 186.000 sjezdu se podle statistiky stane nehoda. Nehodovost na sjezdovce je na Velké Javoru v porovnání s ostatními lyžařskými areály v Německu velmi nízká.

Při bližším zkoumání statistiky nehodovosti na sjezdovkách zjistíme, že během dnů s vysokou návštěvností a při nepříznivém počasí s malou viditelností a se srážkami je způsobeno méně nehod, než za slunečných dní s perfektními podmínkami pro lyžování. Specialisté z Německého lyžařského svazu (DSV) zabývající se nehodovostí při lyžování vycházejí z toho, že návštěvníci při slunečném počasí a za dobrých podmínkách jezdí rychleji a bez zábran. Naproti tomu při špatném počasí a při vysoké návštěvnosti jezdí lyžaři pomaleji a opatrněji.

Na základě rozhovoru s policií a horskou službou Německého lyžařského svazu chce společnost ARBER-BERGBAHN zakročit proti „pirátům sjezdovek“ a nepoučitelným lyžařům ke prospěchu oněch 99,99% lyžařů, kteří se na sjezdovkách chovají příkladně. Pouze cca 0,01% lyžařů a snowboardistů se chová bezohledně a jezdí příliš rychle.

Na tuto nepočetnou skupinu se nyní společnost ARBER-BERGBAHN a horská služba Německého lyžařského svazu zaměří. Na sjezdovkách budou denně prováděny kontroly, jak je to zvykem v Jižním Tyrolsku. Na Velkém Javoru budou „piráti sjezdovek“ odpovídajícím způsobem napomenuti a při opakovaném nevhodném chování jim bude společností ARBER-BERGBAHN odebrán skipas. Přítomnost „pirátů sjezdovek“ je totiž na Velkém Javoru nežádoucí. Také lyžaři, kteří pojedou hodně nad své možnosti a neumí zabrzdit, budou vyzváni k přiměřené jízdě nebo jim bude doporučeno absolvovat kurz lyžování. K této problematice byl před třemi lety spuštěn projekt lyžařské školy „ArBär – bezpečně a férově“, který je určen speciálně dětem a začátečníkům a probíhá v lyžařské škole na Velkém Javoru velmi úspěšně již třetím rokem.

Do budoucna naváže horská služba Německého lyžařského svazu se společností ARBER-BERGBAHN ještě užší spolupráci. Společnost ARBER-BERGBAHN velmi děkuje policii Zwiesel, která při jakékoli nehodě okamžitě zahajuje vyšetřování. U všech nehod má být postupováno korektně, aby v budoucnu nezůstala otevřená žádná právnická otázka. Pravidelně se konají i tzv. bezpečnostní porady mezi společností ARBER-BERGBAHN, horskou službou Německého lyžařského svazu a policií. Jejich cílem je dále snižovat už nyní nízké počty nehod. Z tohoto důvodu zasáhne společnost ABRER-BERGBAHN společně s horskou službou Německého lyžařského svazu aktivně do dění na sjezdovkách. Bude to pro blaho a bezpečnost všech návštěvníků lyžařského areálu na Velkém Javoru.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *