V Jáchymově budou mít nového zubaře. Jeho ordinaci podpořilo karlovarské hejtmanství

Kvůli nedostatku praktických lékařů pro dospělé, pro děti a dorost a zubařů v regionu vyhlásil v loňském roce Karlovarský kraj dotační program na podporu vzniku ordinací těchto lékařů. V termínu od 1. února 2022 mohly obce a města žádat o podporu, možnost získat finance využilo město Jáchymov.

Přestože by dostupnost praktických lékařů a zubařů měly především řešit zdravotní pojišťovny, které jsou k tomu kompetentní, kraj přišel s vlastní aktivitou a vyčlenil v rámci programu celkovou částku 1 milion korun. „O dotaci na stavební úpravy a vybavení nové zubní ordinace si požádalo město Jáchymov, které dostane z krajského rozpočtu celkem 600 tisíc korun. Jednou z podmínek pro získání dotace je to, že město má předběžně zajištěn minimální úvazek praktického či zubního lékaře 10 hodin týdně. Navíc v případě zubního lékaře musí být splněna podmínka, že uzavřel smlouvy minimálně se třemi zdravotními pojišťovnami. Věřím, že nové modernizované zázemí ordinace bude pro lékaře zajímavou motivaci pro další působení ve městě a lidé z Jáchymova tak nebudou muset za zubním ošetřením dojíždět jinam,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek s tím, že dotaci schválili krajští radní, odsouhlasit ji ještě musí i krajské zastupitelstvo. Zbylých 400 tisíc korun v tomto dotačním programu mohou města i obce vyčerpat v průběhu letošního roku. Kraj je připraven finanční prostředky navýšit, aby mohl uspokojit i další žadatele.

Karlovarský kraj se podobně jako všechny ostatní regiony ČR potýká s nedostatkem lékařů, a to zejména v oblasti primární péče. Věkový průměr lékařů poskytujících zdravotní péči v oborech všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost dosahuje v regionu hranice cca 60 let. V menších a odlehlých oblastech hrozí, že v nadcházejících letech bude velmi obtížné tuto péči zajistit.

Zdroj: Karlovarský kraj, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *