Už je čas na nakupování: Aktovku nebo batoh? Jak správně vybrat u mladších i starších školáků

Výběr kvalitního školního batohu nenechávejte na poslední chvíli a dobře si rozmyslete, do kterého investujete. Batoh by měl být zejména oporou dětské páteři, nesmí chybět ale ani další prvky, které zpříjemní jeho denní nošení a zároveň uleví zádům. Jak vybrat ten správný? A kdy je lepší aktovka?

Kvalita vs. záruka, co určuje cenu
Před stanovením finančního limitu pro nákup nové školní brašny se nejdříve porozhlédněte, jaké jsou možnosti. Vyplatí se zde zvážit několik rozhodujících faktorů. Určitě přihlédněte k použitým materiálům, ale také k záruce, která je na batoh poskytována. Investice do batohu, který vydrží po celou dobu studií, ušetří nejen každoroční starosti s výběrem, ale uleví také peněžence. Dobrý batoh či aktovku většinou pořídíte v řádu 1500 – 3000 Kč.

Základní výběr: aktovka nebo batoh
„U malých prvňáčků je lepší zvolit klasickou aktovku, která má pevnou konstrukci a je tak šetrnější pro dětská záda a páteř. Chybu ale neuděláte ani pokud sáhnete po kvalitním batohu. Důležité je vybírat batohy s pevnou výztuží zad, které poskytují oporu a na zádech se nijak nekroutí. Tento typ batohů je pak vhodný nejen pro děti na základní škole, ale třeba i středoškoláky, kteří nosí na zádech velkou váhu knih, učebnic a sešitů,“ doporučuje Tomáš Žaloudek z Urban Brands.

Tašku i batoh by děti měly správně nosit nasazené na obě ramena. Nošení brašny na jednom rameni je oblíbený módní nešvar řady školáků, který však přispívá k horšímu držení těla i zátěži zádových svalů.

Výztuže školní brašny
Kromě výztuže zad je u školní brašny důležitá také tloušťka a výztuž ramenních popruhů, které se nesmí zařezávat do ramen a měly by být pohodlné na nošení. Dalším prvkem je pak zpevněné dno batohu, které drží jeho formu i tvar.

Hmotnost aktovky či batohu
„Velmi důležité pravidlo při výběru aktovky či batohu je také jejich samotná hmotnost. Ta by neměla přesahovat půl kg, maximálně však 1 kg. Děti mají aktovku nebo batoh velkou část dne na zádech, a proto je třeba jim maximálně ulevit od váhy, kterou budou po celou dobu nosit,“ doporučuje Tomáš Žaloudek z Urban Brands. Zejména děti na prvním stupni by neměly nosit na zádech celkovou váhu těžší, než je 10 % jejich vlastní váhy.

Design školního batohu či aktovky
U prvňáčků se můžete nechat unést a dopřát jim aktuální dětský módní výstřel, který podpoří jejich chuť chodit do školy. „Ve vyšších ročnících pak doporučuji zvolit umírněnější vzory či barvy, které s dětmi mohou růst. Některé značky, například Eastpak, Jansport či Cabaia, nabízí odolné batohy a s nimi dokonce záruku 30 let. Takže je školáci mohou nosit po celou dobu studií, tedy od základní až po vysokou školu, a dokonce je možná unosí i další generace. Taková investice se s přibývajícími roky určitě vyplatí. A ještě přispějete k udržitelnosti,“ uzavírá Tomáš Žaloudek.

Zdroj: Aspen.pr

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *